Regionalne desery na wigilię
Na kartach historii Śląska Opolskiego i jego dań regionalnych znaleźć można potrawy znane do dziś, jak również te zapomniane. Jeśli chodzi o dania przygotowywane na ten wyjątkowy dzień, jakim jest Wigilia – z zup wymieniana jest siemieniotka, czyli potrawa oparta na bazie ziaren konopii, mleka oraz masła. Na opolskim stole królował – jakżeby inaczej – karp. Podawano go w sosie piernikowym ciemnym (wytrawny, na bazie piwa) lub jasnym (słodki). Równie popularne były śledzie. Przykładem takiej potrawy są harynki w cebulowej zołzie, czyli po prostu płaty śledzia i cebuli w śmietanie, podawane w towarzystwie gotowanych ziemniaków. A co na deser?
Na słodkie zakończenie wieczerzy wigilijnej gospodynie przyrządzały moczkę i makówki. Moczka to gęsty i aromatyczny deser, który przygotowuje się poprzez moczenie piernika i suszonych owoców w kompocie i ciemnym piwie. Makówki to deser warstwowy, na który składa się masa makowa z bakaliami, przekładana kromkami chleba i zalewana gorącym mlekiem.
Dzięki uprzejmości Pana Pawła Ochmana, autora bloga WEGANON, prezentujemy Państwu oba te przepisy w wegańskim wydaniu. Polecamy także inne regionalne potrawy Śląska Opolskiego, które można znaleźć na blogu, m.in.: śląskie makrony, nussecken, halbmondy, konfekty nyskie, oberiba na gęsto, szpajza czy marcepan opolski z ziemniaków.
Śląska moczka
Składniki:
- 200 g piernika lub pierników
- 2 szklanki ciemnego piwa
- 1 litr kompotu owocowego (najlepszy z truskawek lub agrestu (wieprzek))
- 10 śliwek suszonych bez pestek
- 5 suszonych moreli
- 5 suszonych fig
- 5 plasterków suszonego jabłka
- 3 suszone gruszki
- ½ szklanki rodzynek
- ½ szklanki migdałów bez skórki
- ½ szklanki orzechów włoskich
- ½ szklanki orzechów laskowych
- 1 łyżeczka cynamonu
- cukier/miód do smaku
Sposób przygotowania:
Piernik/i rozkruszyć i zalać w misce piwem, odstawić na 30 minut. Do garnka wlać kompot i dodać suszone owoce. Gotować 30 minut. Zmiksować i dodać grubo pokrojone orzechy i migdały. Pierniki zmiksować wraz z piwem. Dodać do garnka z resztą składników, gotować 2-3 minuty ciągle mieszając. Wlać do miski, ozdobić płatkami migdałowymi, suszonymi śliwkami, pokruszonymi piernikami, skórką pomarańczową. Nakładać do małych miseczek lub pucharków.
Śląskie makówki
Składniki:
- 300 g mielonego maku
- 200 g rodzynek
- 1 litr mleka migdałowego
- 1 długa bułka pszenna lub inne pieczywo
- 50 g migdałów
- 100 g orzechów włoskich
- ½ szklanki drobnego cukru
Wykonanie:
Mak dzielimy na 3 części. Na dno dużej miski lub 2 małych wysypujemy mak, a następnie mieszankę rodzynek (namoczonych w wodzie przez godzinę), drobno posiekanych orzechów i migdałów. Następnie układamy pokrojoną w cienkie kromki bułkę. Posypujemy częścią cukru i zalewamy częścią gorącego mleka migdałowego. Następnie kolejna część maku, bakalie, bułki, cukier i mleko. Ostatnia warstwa to mak zalany resztą mleka i bakalie do ozdoby. Odstawiamy do wystudzenia, a następnie wkładamy na około dobę do lodówki.
Marta Namysł
PZDR Kluczbork