Kuchnia kresowa – smaki tradycji

Kuchnia kresowa to bogactwo smaków i aromatów, które przez wieki kształtowały się na styku różnych kultur i tradycji kulinarnych. Jest pełna prostych, ale niezwykle sycących dań opartych na ziemniakach, mięsie, kaszach i aromatycznych przyprawach. Potrawy kresowe wyróżniają się intensywnym smakiem i domowym charakterem – to dania, które nie tylko sycą, ale także przywołują wspomnienia rodzinnych spotkań i ciepła domowego ogniska.
Dziś zapraszam do odkrycia dwóch wyjątkowych dań kresowych: kartaczy – dużych klusek ziemniaczanych nadziewanych mięsem, oraz rejbaka, czyli zapiekanki ziemniaczanej w nieco odmienionej wersji. To potrawy, które warto przygotować, by poczuć autentyczny smak dawnych Kresów.
REJBAK TROCHĘ INACZEJ
Przepis: Klub Seniora Skarbimierz Osiedle
Składniki:
1 kg ziemniaków
15 dkg słoniny
10 dkg wędzonego boczku
40 dkg kaszy manny
1 duża cebula
1 jajko
1 pęczek natki pietruszki
sól, pieprz, majeranek
Przygotowanie:
Słoninę, boczek pokroić w kostkę, podsmażyć. Pod koniec smażenia dodać pokrojoną w drobną kostkę cebulę, podsmażyć i na koniec posypać majerankiem. Ziemniaki umyć, obrać i zetrzeć na tarce o drobnych oczkach, dodać kaszę, jajko, drobno posiekaną natkę pietruszki, przesmażoną słoninę z boczkiem i cebulą. Wszystko razem starannie wymieszać i wyrobić na jednolitą masę. Blaszkę w formie keksówki wysmarować tłuszczem i wyłożyć mieszankę ziemniaczaną na wysokość maksymalnie 4-5 cm. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200°C i piec około 60 minut.
KARTACZE
Przepis: Wanda Hajzyk
Składniki:
3,5 kg ziemniaków
1 łyżka stołowa mąki ziemniaczanej
1 kg łopatki
2 cebule
150 g boczku
1 łyżka stołowa masła
włoszczyzna
1 jajko
sól, pieprz ziołowy, majeranek
Przygotowanie:
Osiem dużych ziemniaków ugotować. Resztę, czyli surowe ziemniaki, zetrzeć na tarce, wylać na sitko żeby odciekły – soku nie wylewać. Ugotowane ziemniaki przecisnąć przez praskę. Surowe dobrze odcisnąć przez gazę wymieszać z ugotowanymi, odlać sok ziemniaczany, a krochmal, który tam został, dodać do ziemniaków. Lekko posolić i wyrobić ciasto. Dodać 1 łyżkę mąki ziemniaczanej, ponownie wyrobić.
Mięso pokroić na kawałki, ugotować jak na pasztet z warzywami z włoszczyzny (obranymi i pokrojonymi). Mięso zmielić przez maszynkę, dodać startą jedną cebulę, sól i pieprz, troszkę roztartego majeranku, jajko, wyrobić farsz. Formować kartacze jak dłoń, nadziewać mięsem. Gotować w lekko osolonej wodzie 20-25 minut. Polać skwarkami lub boczkiem i przesmażoną na maśle cebulą.
Źródło: Ulotka „Potrawa Kresowa”, wyd. OODR
Zdjęcia: Ewa Semeniuk