Zakończył się projekt "Mistrz Tradycji - Małgorzata Mateja" - tradycyjnego opolskiego zdobienia.
Przez siedem miesięcy pilnie uczyły się tworzenia wzoru opolskiego. Zakończył się projekt "Mistrz Tradycji - Małgorzata Mateja", w którym cztery mieszkanki gminy Kolonowskie zgłębiały tajniki tradycyjnego opolskiego zdobienia. Proces szkolenia uwieczniono w filmie dokumentalnym załączonym poniżej. Finałem było spotkanie zorganizowane w świetlicy wiejskiej w Staniszczach Małych.
Ponad 140 godzin nauki przez 7 miesięcy, od kwietnia do listopada, cztery uczennice spędziły pod wymagającym okiem twórczyni ludowej Małgorzaty Matei. Uczyły się malowania wzoru opolskiego. Zaczynały od podstaw, ale z bagażem dobrych chęci i zdolnościami artystycznymi i manualnymi. Selekcją uczestniczek projektu zajęła się Małgorzata Mateja.
- Chciałam, aby w tej edycji Mistrza Tradycji wzięły udział wyłącznie mieszkanki gminy Kolonowskie. Kiedyś, gdy pracowałam w „Cepelii” z mojej gminy malowało porcelanę i drapało kroszonki aż 13 kobiet. Teraz jestem sama i chciałam, aby ta tradycja przetrwała w gminie Kolonowskie – powiedziała Małgorzata Mateja, podczas uroczystego finału projektu, który odbył się w piątek 15 listopada w świetlicy wiejskiej w Staniszczach Małych.
Uczestnicy wydarzenia mogli zobaczyć prace wykonane w ramach projektu. Były to kroszonki, bombki, talerzyki, filiżanki i imbryki, którymi po raz pierwszy pochwaliły się publicznie uczennice Małgorzaty Matei.
– Nie było łatwo, nie raz miałam chwile zwątpienia i chciałam porzucić naukę… Cieszę się, że wytrwałam i mogę być dzisiaj zadowolona z moich prac, ale też mieć nadzieję, że jak będę ćwiczyć, to któregoś dnia choćby zbliżę się do poziomu mojej nauczycielki – powiedziała Bożena Wanat.
W gronie uczennicy znalazły się również Adelajda Mrozek, Antonina Mrozek i Dorota Spałek.
Wzór opolski. Matki uczą córki lokalnej tradycji
Projekt zrealizowała Fundacja „Dla Dziedzictwa”, której na ten cel udało się pozyskać 20 tysięcy złotych dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem przedsięwzięcia został opolski oddział Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jego prezes Helena Wojtasik przypomniała, że uczennice Małgorzaty Matei z poprzedniej edycji projektu „Mistrz Tradycji” są już członkiniami opolskiego oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
– To ogromna zasługa Małgorzaty, jej ciężkiej pracy i tej ogromnej determinacji do tego, aby przekazywać swoją wiedzę i umiejętności młodym pokoleniom. Nie ma piękniejszego dziś widoku jak siedzące tu matki z córkami, które uczyły się przez wiele miesięcy u Małgosi. To też ogromna zasługa Fundacji „Dla Dziedzictwa”, która zechciała pomóc twórcom i pilotować te dwie edycje projektu, umożliwiając wielu przyszłym twórcom ludowym nauki u najlepszej z najlepszych – Mistrzyni Tradycji – powiedziała ze wzruszeniem Helena Wojtasik.
Każda z uczennic otrzymała specjalną statuetkę i dyplom, które ręcznie ozdobiła wzorem opolskim mistrzyni Małgorzata Mateja. Następnie odbyło się wręczanie dyplomów, które własnoręcznie ozdobiła kwietnymi wzorami Małgorzata Mateja.
Wydarzenie zwieńczył premierowy pokaz filmu Sławomira Mielnika pt. „Mistrz Tradycji – Małgorzata Mateja”. Przed projekcją autor stwierdził, że jest zadowolony ze swojego dzieła, które według jego koncepcji nie miało być relacją z wydarzeń, tylko autorskim pomysłem na przedstawienie przekazu międzypokoleniowego tradycji, tworzenia więzi między mistrzem a uczniami.
WIĘCEJ INFORMACJI NA STRONIE: https://nto.pl/przez-siedem-miesiecy-pod-okiem-mistrzyni-uczyly-sie-zdobienia-wzorem-opolskim-efekt-jest-zachwycajacy/ar/c13-18950301
Film Fundacji Dla Dziedzictwa - Talerzyk: https://www.youtube.com/watch?v=cXa6sDmMcpI&t=5s