Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

„X Święto Piernika” w Borkach Wielkich

Dnia 3 grudnia 2019 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Borkach Wielkich obchodzono jubileuszowe „X Święto Piernika”. Organizatorami byli: Publiczna Szkoła Podstawowa w Borkach Wielkich oraz Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców „Koło” Borki Wielkie. Honorowy Patronat nad X Świętem Piernika objęli: Burmistrz Olesna Sylwester Lewicki oraz Starosta Oleski Roland Fabianek. Wyjątkową uroczystość poprowadziła Anna Meryk, dyrektor PSP w Borkach Wielkich. Uczestnikami grudniowego wydarzenia byli: przedstawiciele koła Mniejszości Niemieckiej, mieszkańcy Borek Wielkich i okolicznych wsi oraz młodzież szkolna i dzieci przedszkolne oraz zaproszeni goście. Podczas X Święta Piernika odbył się konkurs kolęd i pastorałek w języku niemieckim (Weihnachtslieder-Wettbewerb in deutscher Sprache). W konkursie udział wzięli uczniowie szkół podstawowych w kategoriach; solista i zespół.

Miłym i pełnym pozytywnych wrażeń był koncert zespołów Koniczynki i Tornado z Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Lublińcu. 

Podczas boreckiej imprezy odbyło się także wyręczenie nagród laureatom konkursów Pierniki Świąteczne, Pierniki Świąteczne Przestrzenne oraz Piernikowa Chatka. W tym roku jury, które obradowało 29 listopada, oceniało łącznie 114 prac. Dokonywanie oceny prac odbyło dzięki zastosowaniu regulaminowych kryteriów: kształt piernika, estetyka pracy oraz ogólny wyraz artystyczny. Pierwsze miejsce w kategorii Pierniki Świąteczne przypadło: rodzinie Respondek z Zębowic, rodzinie Jendrzej z Zębowic oraz rodzinie Sobek z Borek Wielkich, w kategorii  Pierniki Świąteczne Przestrzenne: rodzinie Galus z Borek Wielkich , rodzinie Goinda z Wędziny oraz rodzinie Kozala z Borek Wielkich. Natomiast w Piernikowych Chatkach było aż 5 miejsc pierwszych, a zdobyli je: Aleksander Dziwis z Lublińca, rodzinka Dymarek z Sowczyc, rodzina Huć z Wędziny, rodzinka Trocha z Borek Wielkich oraz rodzina Klos z Olesna.

          Podsumowując wydarzenie można z całą stanowczością stwierdzić, że poziom uczestnikowi konkursów z roku na rok  jest coraz wyższy i bierze w nich coraz więcej uczestników a audytorium odbiorców się rozszerza. Dlatego niech te wyjątkowe konkursy „Trwają do końca świata i o jeden dzień dłużej”  jak mawia Jurek Owsiak.

 

Opracowanie:

Joanna Podgórska-Wiercińska PZDR Olesno

 

 


Galeria