Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

Warsztaty w szkołach gastronomicznych, prowadzone przez Koła Gospodyń Wiejskich

W dniu 23.10 2019r. w Zespole Szkół zawodowych nr 4 w Opolu im. Bronisława Koraszewskiego odbyły się warsztaty realizowane w ramach operacji „Lokalne , regionalne i tradycyjne szansą dla Kół Gospodyń Wiejskich”. Organizatorem przedsięwzięcia była Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Zajęcia dla uczniów z klasy gastronomicznej poprowadziły przedstawicielki ze Związku Śląskich Kobiet Wiejskich – panie : Maria Żmija-Glombik – przewodnicząca , Gertruda Drost – v-ce przewodnicząca.

Warsztaty były okazją do zapoznania młodzieży z dziedzictwem kulinarnym regionu, z produktem regionalnym i tradycyjnym oraz ze zdrowym żywieniem poprzez miedzy innymi wykorzystanie w kuchni produktów pochodzących od najbliższych producentów i z własnych upraw.

Uczniowie zostali zapoznani z historią i działalnością Związku Śląskich Kobiet Wiejskich a następnie pod okiem prowadzących wspólnie przygotowano dwa dania  z których słynie region, a który reprezentowały obie panie. Wspólnie przygotowano : „Śląskie Niebo” czyli potrawę z wędzonego schabu z sosem  z suszonych śliwek i do tego buchty śląskie, a na deser kulki z mleka w proszku z różnymi  dodatkami. Serdecznie dziękujemy opiekunowi klasy pani Joannie Pater za pomoc w organizacji warsztatów .

W dniu 22.10.2019 w Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Nysie odbyły się warsztaty kulinarne w ramach operacji „ Lokalne , regionalne i tradycyjne szansą dla Kół Gospodyń Wiejskich. W warsztatach uczestniczyli uczniowie klasy I i II  a celem tych warsztatów było zapoznanie naszej młodzieży działalnością  Kół Gospodyń Wiejskich  oraz  wspólne przygotowanie wraz z panią prowadzącą warsztaty reprezentującej Koło Gospodyń Wiejskich w Zwanowicach potrawy lokalnej. Pod nadzorem opiekuna klasy Iwony Pieniążek oraz pani z KGW przygotowano potrawę „ Pierogi z kaszy gryczanej w sosie śmietanowo –cebulowym”  oraz  „Tulipany” –pomidory faszerowane serem. Uczniowie wykonali zadanie profesjonalnie,  wykazując się umiejętnościami zagniatania ciasta na pierogi oraz ich lepienia . Po wspólnym gotowaniu nastąpił czas na biesiadowania , gdzie przygotowanych potraw skosztowali  również zaproszeni goście Dyrekcja Szkoły. Projekt sfinansowany został z funduszy unijnych przy współpracy „ Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej .

GALERIA


Galeria