Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

Tradycja w czasie pandemii. Konkurs na Najpiękniejszą Palmę Gminy Skarbimierz.

                Cykliczna impreza kultywująca tradycje wielkanocne -  konkurs na Babę i Palmę Gminy Skarbimierz, który w czasach przed pandemicznych odbywał się na dzień przed niedzielą palmową     w Łukowicach Brzeskich i przyciągał olbrzymie rzesze odwiedzających.

             W związku z pandemią organizatorzy zmienili formułę tegorocznego konkursu ograniczając    go do wykonania palmy wielkanocnej i zaprezentowania jej na swoim terenie. Do konkursu zgłosiło się  6 sołectw Gminy Skarbimierz oraz zgodnie z regulaminem sołectwo Męcina z zaprzyjaźnionej Gminy Limanowa  z którą od 2 lat łączy nas porozumienie między naszymi gminami oraz projekt „Ocalić od zapomnienia Męcina – Lipki – 1945-2020”

            W dniu 26 marca 2021r. Jury w składzie przewodnicząca: Renata Wojas - OODR w Łosiowie, członkowie: Anna Borkowska - OODR w Łosiowie,  Andrzej Sowa – dyrektor GBP Skarbimierz odwiedzili, z zachowaniem rygoru sanitarnego, miejsca gdzie w sołectwach najczęściej w kościołach i domach ludowych wystawiono palmy do oceny. Jury zapoznało się z materiałem fotograficznym i opisem palmy wykonywanej w Męcinie. Komisja konkursowa odwiedziła również placówki oświatowe -  przedszkola, w których dzieci przygotowały tradycyjne palmy oraz prace plastyczne nawiązujące tematyką do Świąt Wielkanocnych.

Prace dzieci w tym tradycyjne palmy zostały wykonane z ogromnym zaangażowaniem, starannością i dokładnością. Wszystkie były oryginalne, piękne i  kolorowe. Komisja konkursowa ogłosiła, że wszyscy są zwycięzcami i zasługują na nagrody- gry edukacyjne , które w reżimie sanitarnym zostały wręczone dla przedstawicieli przedszkoli .

Jury, po burzliwych obradach, zdecydowało o wynikach konkursu przyznając:

1 miejsce -  Sołectwo Łukowice Brzeskie

2 miejsce -  Sołectwo Zielęcice i Skarbimierz – Osiedle (Klub Seniora)

3 miejsce -  Sołectwo Lipki i Sołectwo Prędocin

Wyróżnienie: Sołectwo Męcina i Sołectwo Kruszyna

Nagrody -  sprzęt AGD i nagrody pieniężne zostały wysłane do uczestników konkursu.

Wszystkie palmy były przepiękne, zrobione z naturalnych materiałów, wysokie sięgające ok. 4 m wykonane zgodnie z tradycyjną sztuką a jednocześnie pomysłowe i mogące konkurować z najlepszymi  w naszym kraju.

            Konkurs na Najpiękniejszą Palmę Gminy Skarbimierz objęli patronatem honorowym Andrzej Buła- Marszałek Województwa Opolskiego oraz Andrzej Pulit - Wójt Gminy Skarbimierz.

 

Andrzej Sowa


Galeria