Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

Targi Smaki Regionów i ogólnopolski finał konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów

Od ponad 20 lat jesień to uczta dla osób ceniących tradycyjny smak polskich dań. To właśnie jesienią odbywają się Targi Smaki Regionów w Poznaniu. W tym roku na targach można było odwiedzić stoiska, na których serwowano tradycyjne przysmaki z całej Polski. Mnogość produktów tradycyjnych i ekologicznych zachwycała każdego uczestnika targów.

Tegoroczne targi odbyły się w dniach 29 września – 1 października 2023 r. W trakcie tych dni goście mieli okazję delektować się przysmakami kuchni regionalnej pochodzącej z całego kraju. Województwo opolskie również miało swoje stoisko, na którym prezentowano lokalne specjały. Wśród licznych produktów tradycyjnych można było skosztować takich przysmaków jak kołacz śląski z Cukierni Magosz czy wino Solaro z Winnicy Rodzinnej Cwielong – Olszewski, które zdobyły Medal Targów Smaki Regionów 2023.

W sobotę 30 września, podczas poznańskich targów odbył się XXII finał ogólnopolskiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, podczas którego wręczono prestiżowe nagrody PERŁY 2023.

Celem tego konkursu jest identyfikacja i promocja lokalnych oraz regionalnych produktów, które są wytwarzane od wielu lat z zachowaniem tradycyjnych metod i receptur. Dzięki temu udało się zachować i przywrócić do pamięci tradycyjne przepisy kuchni regionalnej z różnych regionów Polski. Konkurs składa się z dwóch etapów: pierwszy to selekcja wojewódzka, podczas której wybiera się laureatów w czterech kategoriach: produktów pochodzenia roślinnego, zwierzęcego, napojów i innych produktów, a także najlepszych dań i potraw regionalnych i tradycyjnych. Następnie nominuje się produkty i potrawy do tytułu „Perła", natomiast drugi etap to wybór zwycięzców spośród nominowanych.

W 2023 roku aż siedmiu producentów z województwa opolskiego zdobyło ten prestiżowy tytuł:

  1. „Półgęsek wędzony” – Lis w kurniku, Bożena Kała: Mięso peklowane i wędzone, które zachwyca swoim smakiem i aromatem.
  2. „Bułczanka” – Gospodarstwo Rolne, Anita i Jan Gorzellik: Kiełbasa o wyjątkowym smaku korzennym i mięsnym.
  3. „Karp wędzony niemodliński” – PGL LP Gospodarstwo Rybackie Niemodlin: Karp wędzony, który przez swoją obróbkę ma złocistożółte zabarwienie.
  4. „Miód lipowy” – Pasieka "Opawska Barć": Miód o bogatym aromacie i słodkim, lekko pikantnym smaku.
  5. „Chleb na maślance z ziarnami” – Zakład Piekarniczo-Cukierniczy L.B. Zimmermann: Chleb o wyjątkowym smaku i dużej ilości ziaren.
  6. „Frankfurter Kranz” – KGW Dziouchy z Klasą: Tort, który zachwyca swoim smakiem i wyglądem.
  7. „Armerittry i kassler” – Stowarzyszenie "Nasze Górki": Potrawy pełne tradycji i smaku, które trafiają w gusta każdego.

Podczas uroczystej gali wręczono również Klucze do Spiżarni, które przyznaje się osobom szczególnie zasłużonym w promowaniu dziedzictwa kulinarnego swoich regionów. W roku 2023 wyróżnienie to zdobyła Justyna Osiecka-Sułek z Departamentu Rozwoju Obszarów Wiejskich Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, za jej wkład w promocję i rozwój dziedzictwa kulinarnego województwa opolskiego.

Gratulujemy zwycięzcom i życzymy dalszych sukcesów w promowaniu lokalnych tradycji kulinarnych Polski.

Jadwiga Tymrakiewicz

Dział Rozwoju Obszarów Wiejskich


Galeria