Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

Targi Smaki Regionów i Finał Konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo Smaki Regionów

W dniach 02-04 października 2021 roku w Poznaniu odbyły się Targi Smaki Regionów. W tych dniach można było skosztować przysmaków kuchni regionalnej z całej Polski. Swoje stoisko z lokalnymi specjałami miało też województwo opolskie. Wśród wielu produktów można było spróbować m.in. chorizo z dzika z Leśniczówki – Tradycja i Natura Gościejowice, które zdobyło Medal Targów Smaki Regionów 2021, czy wyróżnione ciasteczka kruche, maślane kręcone przez maszynkę wypiekane w Piekarni Wodnicki.

W niedzielę 03 października, podczas poznańskich targów odbył się XX finał ogólnopolskiego konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów”, podczas których wręczone zostały prestiżowe nagrody PERŁY 2021. W tym roku, te wyjątkowe wyróżnienie zdobyło aż 7 wytwórców z województwa opolskiego:

1. Salami z jelenia z zielonym pieprzem – Leśniczówka – Tradycja i Natura Gościejowice

2. Karp Markowy wędzony – Gospodarstwo Rybackie „Markowe”

3. Sery białe z mleka koziego z dodatkami – Kozi Dar Chudoba

4. Miód lipowy – Pasieka Gucio Niezdrowice

5. Kordiał z szyszek sosny – Gerard Kosytorz

6. Ciasto z suszoną śliwką – Lidia Fronia

Oraz potrawa

7. Pstrąg marynowany oraz panczkraut – Restauracja Opolanka.

Każdy, kto chociaż raz spróbował tych potraw nie ma cienia wątpliwości, że są to specjały, które zasługują na najwyższe uznanie.

Podczas gali rozdawane były Klucze do Spiżarni, które przyznawane są osobą szczególnie zasłużonym w procesie wsparcia kulinarnego dziedzictwa swoich regionów.  Klucz do Spiżarni zdobył Henryk Wawer.

Zwycięzcom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w promowaniu lokalnych tradycji kulinarnych.


Galeria