Targi Smaki Regionów 2019
Targi SMAKI REGIONÓW w Poznaniu to miejsce gdzie można poznać smak najlepszych produktów regionalnych i ekologicznych, gdzie można znaleźć smak oryginalnego jedzenia, sporządzonego ze starych, przekazywanych z pokolenia na pokolenie receptur. Niepowtarzalna żywność, której nie znajdziemy na półkach sklepowych, o wyjątkowym smaku, zapachu... pobudzająca wszystkie zmysły.
Podczas Targów również ma miejsce kilka istotnych wydarzeń. Pierwszym z nich jest wręczenie Medalu Targów.
Medal Targów Smaki Regionów to prestiżowe wyróżnienie przyznawane corocznie producentom lokalnej i tradycyjnej żywności. W tym roku trafił on do 65 wystawców z całego kraju, prezentujących produkty pochodzenia roślinnego oraz zwierzęcego. Z województwa opolskiego ten zaszczyt dotyczył Leśniczówki Gościejowice Sp. z o.o. za Salami z dzika pepperoni oraz Nalewek Kresowych Stanisława Smarducha za Ducha Kniei.
Drugim ważnym wydarzeniem był finał krajowy konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Sami Regionów na najlepszy regionalny i tradycyjny produkt żywnościowy oraz na najlepsze danie i potrawę regionalną i tradycyjną. W tegorocznej edycji na Opolszczyzną trafiło 6 Pereł, a mianowicie do:
Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Oleśnie za Masło extra z Olesna
Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Praszce za Roladę makową zapiekaną
Pani Krystyny Henzel za ścierkę
Pani Teresy Kamienieckiej-Hreczniuk za chrust (faworki)
Pani Ireny Wala za śpajzę omy
oraz dla Hotelu Spałka z Kluczborka za gołąbki z kaszy gryczanej i ziemniaków oraz pstrąga poliwodzkiego z buchtami i kiszonymi w koprze pomidorami
Nagrodę specjalną tzw. Klucz do Polskiej Spiżarni otrzymał pan Kamil Klekowski za zasługi w promocji opolskich ryb. Rekomendacje dla pana Kamila złożyła Rybacka Lokalna Grupa Działania „Opolszczyzna”.
Również podczas Targów odbył się finał V edycji konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów” dla Kół Gospodyń Wiejskich. Organizatorem wydarzenia jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Głównym celem konkursu jest promowanie regionalnych potraw przygotowanych w oparciu o własną recepturę i rodzime produkty Nasze województwo reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich w Chróścinie z swoją unikatową zupą rakową. Chociaż panie z Chróściny nie zajęły miejsca na podium to zaprezentowanie się tak ogromnej publiczności było dla niech ogromnym przeżyciem.
Opracowanie: Joanna Podgórska-Wiercińska PZDR w Oleśnie