Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

“TAK WARZYŁY NASZE OŁMY”

W Kolanowicach (gm. Łubniany) miały miejsce warsztaty “TAK WARZYŁY NASZE OŁMY”,  współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Opolskiego, promujące ideę „Opolskie ze smakiem”.

Celem warsztatów, realizowanych przez TSKN, mieszkańców Kolanowic i okolicznych  miejscowości była nauka przygotowywania dań i potraw w tradycyjny sposób, tak jak niegdyś robiły to gospodynie na Śląsku Opolskim.

W ramach warsztatów odbyły się trzy spotkania: “Ołma warzy dla zięcia”, “Ołma warzy z bajtlami” oraz „Ołma robi Krauze do komory”. Podczas spotkań powstawały smakowite potrawy. Na pierwszych warsztatach przyrządzane były tradycyjne dania obiadowe: domowe nudle z rosołem, rolada wołowa z modrą kapustą i szarymi kluskami, pranzunki, semelklejzy (kluski kładzione z bułki) oraz pańczkraut. Na drugim spotkaniu było bardzo słodko, a to za sprawą smakołyków, które przygotowywane były z myślą o wnukach: szplitry z marmoladą, cukierki z haferfloków, ciastka ze szpyrek, szpajzę cytrynową i wiśniową, “kartofelki” czyli marcepanki z ziemniaka, placki “ze sera”, kulki z mleka w proszku. Podczas trzecich warsztatów przygotowane zostały zapasy na zimę, a tam: ogórkowe pikle, kiszona kapusta, solleier jajka w zalewie, kompot z dyni, papryka w occie, ogórki do obiadu w plasterkach, powidła śliwkowe, warzywa w zalewie octowo-miodowej, ogórki kiszone, buraki z goździkiem, dynia w occie.

6 listopada miało odbyć się spotkanie podsumowujące cały projekt. Jednak ze względu na sytuację epidemiologiczną w kraju nie mogło zostać zrealizowane, pomimo tego uczestnicy warsztatów otrzymali kalendarz z przepisami i zdjęciami, które powstały w ramach projektu.

Opracowanie:

Ewelina Tomechna 

PZDR Opole


Galeria