Szkolenie z przetwórstwa - Radom
Centrum Doradztwa Rolniczego Oddział w Radomiu realizuje projekt „ Przetwórstwo na poziomie gospodarstwa rolnego warunkiem dywersyfikacji dochodu rodzin rolniczych/zboże, owoce, mięso, mąka/ oraz podstawy sprzedaży bezpośredniej w ramach działania –Szkolenia zawodowe dla osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie objętego „Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013”.
Szkolenia i warsztaty prowadzone są w Centrum Praktycznego Szkolenia w siedzibie CDR Radom w terminie od 11.09.2014r do 27.05.2015r i zakłada przeszkolenie 3000 rolników oraz osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie w dwóch etapach w ilości 102 szkoleń : I etap 43 szkolenia /15.09-19.12.2014r/ i II etap 59 szkoleń / 07.01-27.05.2015r/. Każda grupa szkoleniowa powinna liczyć 30 osób.
Osoby kwalifikujące się do uczestniczenia w/w szkoleniach:
1.rolnik i domownik ubezpieczony w KRUS
2.osoba zatrudniona w rolnictwie lub leśnictwie
3.małżonek rolnika
4.podatnik podatku rolnego lub leśnego
Koszty uczestnictwa w szkoleniu , koszty dojazdu i koszty organizacyjne finansowane są z budżetu projektu.
W dniach 19-20 listopada 30 osobowa grupa rolników i osób zatrudnionych w rolnictwie z województwa opolskiego uczestniczyła w szkoleniu z przetwórstwa na poziomie gospodarstwa rolnego. Na szkolenie uczestnicy wraz z opiekunem panią Jadwigą Sadlej z OODR Łosiów pojechali autokarem.
W pierwszym dniu odbywały się wykłady-część teoretyczna. Tematy poruszane to:
*Sprzedaż surowców i żywności przetworzonej z gospodarstwa-marginalna, lokalna i ograniczona/MLO /bezpośredniej
*Znakowanie produktów żywnościowych – wymagania i obowiązki producenta
*Proces zatwierdzania i rejestracji działalności związanej z produkcją i wprowadzaniem produktów żywnościowych do obrotu
*Techniczne i ekonomiczne aspekty uruchamiania małego zakładu przetwórczego
*Przykłady rozwiązań technologicznych i zastosowania urządzeń w przetwórstwie zbóż, owoców ,mięsa, mleka.
Wykłady były bardzo ciekawe prowadzone przez kompetentnych wykładowców.
W drugim dniu było jeszcze ciekawiej , ponieważ odbywała się część praktyczna –warsztaty.
Uczestnicy szkolenia uczestniczyli w procesach przetwórczych:
- produkcji soku naturalnego
-produkcji kiełbasy
- produkcji sera twardego
- przemiale zbóż na mąkę
Uczestnicy mogli praktycznie zapoznać się z procesami technologicznymi w poszczególnych zakładach, uczestniczyli fizycznie w procesie produkcyjnym. Mieli możliwość zapoznania się z wyposażeniem poszczególnych zakładów, procesami technologicznymi oraz warunkami sanitarno-higienicznymi. Prowadzone było bieżące doradztwo i konsultacje dotyczące przygotowania, organizacji i funkcjonowania poszczególnych zakładów. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość degustowania wyrobów, które podczas zajęć pod okiem fachowców wyprodukowali: próbowali ser, kiełbasę i popijali sok z jabłek.
Grupa wracając ze szkolenia dzieliła się wrażeniami z pobytu w CDR Radom – uczestnicy stwierdzili, że szkolenie było super : dobrze zorganizowane, ciekawe i przydatne / przetwórstwo żywności i sprzedaż bezpośrednia – to dodatkowe alternatywne źródło dochodu/ i chętnie by je powtórzyli /ale w nie ma takiej możliwości aby być uczestnikiem dwa razy/.
Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie będzie organizował w 2015 r nabór chętnych na 2 szkolenia /2x30 osób/z PRZETWÓRSTWA NA POZIOMIE GOSPODARSTWA ROLNEGO w CDR w Radomiu. Osoby chętne proszone są o kontakt ze specjalistkami wiejskiego gospodarstwa domowego i agroturystyki w Terenowych Zespołach Doradztwa
Opracowanie:
Stefania Ciura –TZD Namysłów