Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

ŚWIĘTO PIEROGÓW ŚW. JACKA

 

     „Miechowa, ach Miechowa, przy naszych pierogach cały świat sią chowa” – to tytuł projektu,  w ramach którego  KGW Miechowa, Sołectwo Miechowa oraz   Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Miechowa  organizują imprezę „Święto Pieroga”. Ideą imprezy jest  integracja międzypokoleniowa oraz  przekazanie i kultywowanie tradycji  poprzez nawiązanie do jednej z najstarszych tradycji kulinarnych i promocji kuchni staropolskiej wśród mieszkańców wioski oraz gminy. Jak zawsze  gwoździem imprezy  był konkurs na najsmaczniejsze pierogi.

  W tym roku do rywalizacji przystąpiły Koła Gospodyń z Janówki, Dobiercic oraz Miechowej.                  - Panie z Janówki  polecały pierogi ruskie oraz z jagodami podane z bita śmietaną.                                    -Panie z Miechowej przygotowały pierogi z kaszą gryczaną i skwarkami, pierogi z nadzieniem a’la gyros oraz pierogi z nadzieniem mięsnym.                                                                                                            -  Panie z Dobiercic  wykonały pierogi  z grzybami, pierogi ruskie oraz pierogi z białym serem i miętą na słodko.    Wszystkie pierogi podlegały ocenie  smaku  farszu, lepkości ciasta, oryginalnego wykonania oraz sposobu prezentacji i podania.  Z wyborem tych najsmaczniejszych komisja miała nie lada problem. Wszystkie zespoły  zadbały o dobry smak, estetyczny wygląd oraz ciekawy sposób prezentacji . Jednak zwycięzca mógł być tylko jeden.  Wygrały panie z Janówki. Drugie miejsce należało do pań z Miechowej a trzecie do Dobiercic. Panie z Dobiercic otrzymały też nagrodę specjalną za pierogi z grzybami.

   Podczas  festynu  odbyły się również degustacje wykonanych pierogów , kiermasze, występy artystyczne,  konkursy sprawnościowe dla publiczności oraz turniej piłki siatkowej.  Przeprowadzono konkurs  w lepieniu pierogów na czas. Tu bezkonkurencyjni okazali się gospodarze zajmując pierwsze miejsce.  Zwieńczeniem imprezy było  ulepienie  pieroga  olbrzyma  z nadzieniem śliwkowym  o wymiarach 2,1mx 1m oraz jego wspólne skonsumowanie.

 

 

 

 


Galeria