Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

Smaki Ziół

W dniach 04-05 sierpnia z inicjatywy CDR w Brwinowie dobyło się szkolenie pt. „Uprawa i zbiór ziół ze stanu naturalnego”, w którym wzięli udział nie tylko doradcy z Ośrodków Doradztwa Rolniczego, lecz także osoby zainteresowane szeroko pojętą tematyką uprawy i zastosowania ziół w życiu codziennym.

Celem szkolenia było zapoznanie uczestników z podstawami uprawy wybranych gatunków roślin zielarskich, a także nabycie umiejętności z zakresu rozpoznawania czasu i sposobu zbioru ziół w ich naturalnym środowisku.

Dwudniowe szkolenie było podzielone na kilka bloków tematycznych.

Na początek pierwszego dnia pani Barbara Byrka-Lewandowska przedstawiła wykład dotyczący „Uprawy roślin leczniczych”, gdzie omówiła m.in. ogólne zasady upraw, ekologiczne nawozy i zasady pielęgnacji. Pani Barbara prowadzi Gospodarstwo Upraw Ekologicznych Danowiec, znajdujące się nieopodal Puszczy Pyzdrskiej, w którym uprawiane są rośliny służące potem do wykonywania naturalnych kosmetyków. Wśród wyrobów Pani Basi znajdziemy roślinne hydrolaty, ręcznie wykonywane mydła i kremy ziołowe.

Drugi wykład dotyczył uprawy lawendy w warunkach polowych, w gospodarstwie „MilejMi”, prowadzonym przez Państwa Małgorzatę i Tomasza Głowackich. W pełni ekologiczna plantacja lawendy powstała w 2016 roku w Modliszewicach, w województwie świętokrzyskim i zajmuje powierzchnię około 4ha. Na polach lawendowych posadzona jest lawenda odmian: Hidcot Blue, Grosso, Blue Scent, Munstead, Seal i Provence. W swej ofercie posiada do sprzedaży: bukiety, susz, olejki, hydrolaty, które są bazą do szerszej oferty m.in syropu, octu, mydełek czy karmelu.

Kolejnym punktem szkolenia w pierwszym dniu był wyjazd do gospodarstwa ekologicznego pana Andrzeja Angelarda w Kawęczynie, który na areale 20 ha uprawia rumianek pospolity (na zioło) i bez czarny (na owoce). Właściciel gospodarstwa omówił warunki prowadzenia ekologicznej uprawy w/w gatunków, przedstawił park maszynowy oraz zaprezentował sposoby suszenia rumianku.

Drugi dzień był równie pełen wrażeń jak pierwszy i miał charakter warsztatów, które zostały podzielone na dwie części.

Część warsztatową pt. „ Dzika Kuchnia” prowadziła pani Justyna Pargieła, która jest ziołoznawcą i prowadzi blog DziczeJemy. Propaguje ona, promuje i zachęca do spożywania dzikich roślin, tzw. chwastów jadalnych, ponieważ mają one wysoką wartość bio-odżywczą, a dodatkowo wyśmienicie smakują. Zbiera zioła, kisi stokrotki i pączki mniszka, produkuje i promuje naturalne octy owocowe i ziołowe. Zachęca do wprowadzania chociaż minimalnych ilości dzikich roślin do codziennego menu.

Część pierwsza obejmowała: spacer z rozpoznawaniem dzikich roślin jadalnych, zbieranie ziół połączone z zasadami BHP, przygotowanie przez uczestników wspólnego zielnika oraz część, która najbardziej przypadła wszystkim do gustu, tj. wspólne gotowanie i przyrządzanie potraw z uzbieranych roślin. Dzięki wspólnej pracy powstały m.in. zupy, sałatki i placki.

W drugiej części tematem były herbaty utleniane oraz kiszonki z dzikich roślin. Po wykładach pani Justyny uczestnicy samodzielnie przyrządzali bazy do herbat oraz kiszonki.

Szkolenie naładowało uczestników pozytywną energią, zaopatrzyło w wiedzę o ziołach i sprawiło, że ich używanie w kuchni nie będzie już takie straszne.

Opracowanie i zdjęcia:

Joanna Podgórska-Wiercińska PZDR Olesno

Ewelina Tomechna PZDR Opole

 


Galeria