Sezon warsztatów kulinarnych dla młodzieży uważamy za otwarty…
W miesiącu marcu br. Krajowa Federacja Hodowców Drobiu i Producentów Jaj przy współpracy z Opolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Łosiowie ruszyła z pierwszymi warsztatami kulinarnymi kontynuując przy tym projekt pn. „Kurczak w domu i szkole nie tylko w rosole”. Zadania skierowane są w stronę młodzieży uczącej się w Zespołach Szkół Rolniczych i Zawodowych z klas o profilu gastronomicznym.
16 marca 2016 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Głubczycach odbyła się pierwsza edycja warsztatów kulinarnych, które w nawiązaniu do zbliżających się Świąt Wielkanocnych miały właśnie taki charakter. Zaangażowaliśmy do tego przedsięwzięcia nie tylko młodzież ze szkoły w Głubczycach, ale również zaprosiliśmy 20 osób z Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku. Zajęcia odbywały się w podziale na dwie grupy, pierwsza z nich przez 1,5 godziny z przygotowanych składników pomocniczych oraz z głównego „bohatera” surowego kurczaka musiała przygotować 2 dania główne i zupę. Warsztaty rozpoczęły się od krótkiego wykładu praktycznego, który poprowadził Jacek Hajzyk, szef kuchni i tym samym właściciel restauracji „Niebo w Gębie w Opolu. Wykładowca wyjaśnił zasady rozbioru kurczaka na poszczególne części, zaprezentował swoją propozycję przygotowania jednego z dań głównych, które młodzież miała powtórzyć natomiast pozostałe dania miały zostać wykonane bez żadnych wskazówek pomocniczych. Młodzież miała do wykorzystania bardzo dużą ilość składników dlatego przygotowane potrawy były naprawdę różnorodne. Druga grupa natomiast w oczekiwaniu na salę gastronomiczną miała za zadanie udekorowanie stołu pokazowego oraz zastawienie go tak zwaną zimną płytą oraz wypiekami wielkanocnymi. Zajęcia z zakresu dekoracji oraz przygotowania wielkanocnych przystawek przeprowadził Grzegorz Karnydał – kucharz z Restauracji Niebo w Gębie.
Młodzież z Głubczyckiej i Prudnickiej szkoły stanęła na wysokości zadania, przygotowane potrawy były bardzo smaczne i wykonane naprawdę na wysokim poziomie o czym można było się przekonać podczas degustacji. Nie obeszło się i tym razem bez nagrodzenia najbardziej zaangażowanych, wykładowca Jacek Hajzyk bacznie obserwował młodzież podczas przygotowywania potraw i wyłonił po pięć osób z każdej szkoły. Nagrodą były noże szefa kuchni. Nagrody otrzymały osoby najbardziej aktywne i potrafiące wykazać się wiedzą i umiejętnością łączenia smaków, oprócz tego każdy z uczestników otrzymał zaświadczenie, gadżety reklamowe, świeczki, słodycze oraz produkty mleczne ufundowane przez ZPC Mieszko z Raciborza, OSM Głubczyce oraz Mleczarnie Turek Oddz. w Głubczycach.
Kolejna edycja warsztatów kulinarnych w nieco innej odsłonie odbyła się już 21.03.2016 r. podczas Dni Otwartej Szkoły w Zespole Szkół Zawodowych nr 4 w Opolu. Warsztaty kulinarne odbywały się na pięciu stanowiskach w dwóch turach podzielonych na dwu i trzy osobowe grupy robocze.
Po krótkim wprowadzeniu młodzieży w szczegóły, wyjaśnieniu reguł zadania, szef kuchni Jacek Hajzyk przeszkolił młodzież z zasad rozbioru kurczaka na części po czym zapoznając się z przygotowanymi składnikami zabrali się za gotowanie zupy oraz dwóch dań głównych. Czas mijał nieubłaganie, a na stworzenie wszystkich potraw ich prezentację oraz posprzątanie stanowiska pracy młodzież miała 1,5 godziny. Dania po kolei były serwowane dla komisji , w której w skład wchodzili : Andrzej Sieradzki – Prezes KFHDiPJ, Barbara Czapska – Czoch – Dyrektor ZSZ nr 4, Ewa Klekot i Jadwiga Sadlej – pracownice działu WGDiA w OODR w Łosiowie oraz oczywiście sprawujący funkcję przewodniczącego komisji, Jacek Hajzyk. Potrawy były różnorodne, chociaż większość przygotowanych zup to były kremy pomidorowe, pojawiła się również godna uwagi zupa serowa oraz krem z bazylii, drugie dania natomiast były różnorodne główną rolę grała tutaj pierś z kurczaka, udko i ćwiartka w różnych marynatach i panierkach. Komisja miała przed sobą nie lada wyzwanie ponieważ musiała wyłonić sześć najlepiej pracujących zespołów spośród dziesięciu. Ocenie niestety nie podlegał tylko smak potraw, ale bardzo ważnym aspektem podczas wyłaniania najlepszych była ocena organizacji pracy na stanowisku, umiejętność wykorzystania większości z przygotowanych składników oraz umiejętność pracy w zespole. Nagrody które zostały ufundowane z Funduszu Promocji Mięsa drobiowego wręczył Prezes KFHDiPJ, a były nimi patelnie oraz noże. Oprócz tego wszyscy uczestnicy otrzymali zaświadczenie uczestnictwa w warsztatach, świeczki, gadżety reklamowe oraz produkty mleczne ufundowane przez Zakład produkcyjno – usługowy JAL s.j. z Kępy k. Opola.
Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym za pomoc w przygotowaniu warsztatów, nauczycielom za przygotowanie do zajęć naszej opolskiej, zdolnej młodzieży oraz sponsorom za upominki i produkty, którymi mogliśmy obdarować szkoły i uczestników.
Już nie długo ciąg dalszy zadań sfinansowanych ze środków Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego w ramach zadania ph. „Kurczak w domu i szkole nie tylko w rosole”.
Opracowanie:
Ewa Klekot
Specjalista ds. WGDiA
OODR w Łosiowie