Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

Rolnictwo regeneratywne w Polsce – zaproszenie na konferencję

EIT Food czyli Europejski Instytut Innowacji i Technologii ma przyjemność zaprosić rolników, przedstawicieli organizacji zrzeszających rolników, lekarzy weterynarii, przetwórców produktów rolnych oraz wszystkich zainteresowanych na konferencję promującą rolnictwo regeneratywne w Polsce, która odbędzie się 26 listopada 2020 roku w godzinach 9:00-14:30 on-line.

 

Zarejestruj się TUTAJ (https://docs.google.com/forms/d/1iffDXZQsr_hrYmQmbNNo-0ksWXCWhIvqipARYMGZu2o/)

 

Interaktywna konferencja składać się będzie z trzech bloków prezentacji, z których każda zwieńczona zostanie sesją pytań i odpowiedzi.

 

  1. ROLNICTWO REGENERATYWNE

 

W pierwszej części konferencji wprowadzeni zostaniemy do teamtyki rolnictwa regeneratynwego dzięki prezentacjom dr Roberta Borek z Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) w Puławach. Prof. Marek Marks z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odpowie na pytanie, czy rolnictwo regeneratywne jest modą, czy potrzebą? Prof. Jerzy Czembor z Instytutu Hodowli i Alimatyzacji Roślin (IHAR) Państwowego Instytutu Badawczego podkreśli kluczowne znaczenie bioróżnorodności w rozwijaniu systemów rolnictwa regenertywnego, a dr Stanisław Świtek z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zabierze nas w podróż dookoła świata w celu poznania regeneratywnych gospodarstw rolnych.

 

  1. TEORIA SPOTYKA PRAKTYKĘ

 

W drugiej części konferencji połączymy podstawy teoretyczne z praktyką. Pani Małgorzata Bojańczyk z Polskiego Stowarzyszenia Rolnictwa Zrównoważonego „ASAP” opowie o tym jakie możliwości i wyzwania dla rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego stwarza Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej. Pan dr Jerzy Próchnicki również reprezentujący „ASAP” pokaże, że myślenie całościowe jest kluczem do zrównoważenia i sukcesu w rolnictwie. Tą część wydarzenia zakończy prezentacja dr Radosława Kowalskiego z Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk w Olsztynie, który zabierze nas na podróż w głębiny wiedzy przedstawiając najnowsze osiągnięcia technologiczne i koncepcyjne w obszarze rybactwa regeneratywnego na świecie.

 

  1. POLSCY ROLNICY REGENERATYWNI

 

W trzeciej części konferencji głos oddamy praktykom rolnictwa regenertywnego w Polsce: Panu Tomaszowi Jakielowi, właściciela regenertywnego gospodarstwa rolnego Lubuskie Angusowo, oraz Panu Krzysztofowi Kowalskiemu, regeneratywnemu producentowi oleju lnianego oraz wieprzowiny. Już teraz zachęcamy Państwa do zapoznania się z pracą Pana Tomasza za pośrednictwem profilu na Facebook (https://www.facebook.com/LubuskieAngusowo/) oraz kanału YouTube Lubuskie Angusowo (https://www.youtube.com/channel/UCT1nm6RWgkM-dh6Ac0hfAwA), a także z działalnością Pana Krzysztofa za pośrednictwem strony internetowej Oleje Kowalski (http://www.olejekowalski.pl/) – gospodarstwem rolnym, które docenione zostało w Konkursie Rolnik Roku regionu Morza Bałtyckiego 2018 (https://www.wwf.pl/aktualnosci/znamy-polskiego-zwyciezce-konkursu-na-rolnika-roku-regionu-morza-baltyckiego).

 

 

WYPEŁNIJ ANKIETĘ NT. ROLNICTWA WĘGLOWEGO

 

Rolnictwo regeneratywne bardzo mocno powiązane jest z rolnictwem węglowym. Zachęcamy do podzielenia się Państwa opinią na temat rolnictwa węglowego za pośrednictwem tej ankiety (https://bit.ly/2HP0t8e). Dzięki udziałowi w ankiecie znajdą się Państwa gospodarstwa znajdą się w grupie pierwszych w Polsce, które będą mogły otrzymać płatności węglowe.

 

Jeśli interesuje Cię temat rolnictwa regeneratywnego, nie możesz przegapić naszego spotkania 26 listopada 2020 w godzinach 9:00-14:30!

 

Zarejestruj się na wydarzenie TUTAJ (https://docs.google.com/forms/d/1iffDXZQsr_hrYmQmbNNo-0ksWXCWhIvqipARYMGZu2o/).

 

EIT Food to największa europejska inicjatywa w zakresie innowacji w żywności, mająca na celu budowanie zrównoważonego sektora rolno-spożywczego odpowiadającego na wyzwania przyszłości. Inicjatywa zbudowana jest jako konsorcjum kluczowych biznesowych uczestników rynku spożywczego, start upów, ośrodków badawczych i uniwersytetów z całej Europy. Jest jedną z ośmiu społeczności Wiedzy i Innowacji wspieranych przez Europejski Instytut Innowacji i Technologii (EIT), niezależnego organu UE stworzonego w 2008 roku w celu promowania innowacji i przedsiębiorczości w Europie.


Galeria

Pliki do pobrania

Nazwa Wielkość Pobierz
eit-food-regenerative-agriculture-26-listopada-2020-agenda-final.pdf 120.82 KB