Przepisy potrawa Kresowa 2022
Ruszamy z cyklem przepisów uczestników VII Wojewódzkiego Konkursu na Potrawę Kresową
MIODOWNIK
Katarzyna Kościelna
Składniki: na 8 porcji
Ciasto:
10 dkg masła
1 szklanka cukru
3 łyżki miodu
1 łyżeczka sody
3 jajka
2 szklanka mąki tortowej albo pszennej
Krem:
40 dkg śmietany 18%
40 dkg śmietany 36%
1 szklanka cukru
Do posypania i dekoracji :
1 szk. orzechów włoskich ( prażone na patelni i zmielone)
Przygotowanie:
Ciasto:
Masło, cukier, miód włożyć do miski i gotować w kąpieli wodnej, co chwilę mieszać aż powstanie spójna konsystencja, następnie dodać sodę (ciasto zaczyna rosnąć), jeszcze chwilę pogotować
aż całość będzie koloru karmelowego i odstawić do wystygnięcia. Jajka miksować w całości i dodać do wystudzonego ciasta, następnie połączyć z mąką. Ciasto podzielić na trzy równe części. Dno tortownicy o średnicy 20 cm wyłożyć pergaminem i formować łyżką cienkie krążki. Piec w piekarniku nagrzanym do170-180℃ przez 15-18 min na złoty kolor. Na upieczone i ostudzone krążki nałożyć spód z tortownicy i po odkrawać boki tak aby wszystkie krążki były równe, a skrawki zostawić
do dekoracji.
Krem:
Śmietany wlać do miski i ubić z cukrem aż powstanie jednolity krem, którym smarować krążki ciasta i układać jeden na drugim. Miodownik udekorować zmielonymi skrawkami ciasta w połączeniu
z orzechami i włożyć do lodówki aby schłodzić.
FUCZKI
Aleksandra Taradowska – Kostrzewa
Składniki:
1 szklanka mąki
1 szklanka mleka
2 jajka
30 dkg kapusty kiszonej
sól, pieprz, kminek, cząber do smaku
olej do smażenia
Przygotowanie:
Odciśniętą kapustę kiszoną drobno posiekać, natomiast kminek rozgnieść w moździerzu. Mąkę, mleko, jaja wymieszać dokładnie na gładkie ciasto o konsystencji gęstej śmietany. Ciasto doprawić solą i pieprzem (powinno być wyraziste w smaku), dodać kminek i cząber, ponownie dokładnie wymieszać. Odstawić na 15 min aby uwolnić gluten. Po tym czasie do ciasta dodać posiekaną kapustę kiszoną i całość wymieszać. Na patelni rozgrać tłuszcz, formować placuszki i smażyć tak jak placki ziemniaczane na złoty kolor z obydwu stron. Usmażone fuczki przełożyć na ręcznik papierowy do odsączenia z nadmiaru tłuszczu.
Podawać na gorąco ze śmietaną, jogurtem lub sosami.
Barszcz ukraiński z pampuszkami
Yana Bortsiukh
Barszcz
Składniki:
4-5 ziemniaków (średnich)
15 dkg kapusty słodkiej
15 dkg kapusty kiszonej
2 liście laurowe
2 ząbki czosnku
4 kulki ziela angielskiego
garstka koperku pokrojonego
pieprz mielony, cząber, majeranek do smaku
Bulion
Składniki:
2l wody
20 dkg wołowiny
20 dkg wieprzowiny
włoszczyzna według uznania
pieprz, liść laurowy, ziele angielskie, sól do smaku
Oddzielnie przygotować na patelni:
2 cebule
1 papryka
1 marchew
3 buraczki surowe
1,5 łyżeczki cukru
2-3 łyżki koncentratu
2-3 łyżki keczupu
0,5 szk. wody
1 łyżka oleju
Przygotowanie:
Drobno pokrojoną w kostkę cebulę i paprykę zeszklić na oleju. Następnie dodać startą na tarce na grubych oczkach marchewkę i buraczki, całość smażyć około 5 min. kilka razy pomieszać aby nie przywarło do patelni. Dodać cukier, dalej smażyć przez 1 min. na końcu wlać rozpuszczony w wodzie keczup z koncentratem i dusić pod przykryciem przez 10 min. Odstawić.
Przygotowanie barszczu:
Do garnka z wodą włożyć wszystkie składniki bulionu i gotować do miękkości mięsa. Następnie wyjąć mięso, schłodzić i pokroić w kostkę, a bulion przecedzić przez sitko. Do ugotowanego bulionu dodać ziemniaki pokrojone w drobną kosteczkę i mięso, gotować do miękkości ziemniaków, przyprawić do smaku solą. Następnie dodać obydwie kapusty przez chwilę pogotować i przełożyć potrawę z patelni, całość doprawić przyprawami oraz ziołami według uznania. Gotować jeszcze około 15 minut, pod koniec dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i odstawić.
Podajemy z odrobiną śmietany i pampuszkami.
Pampuszki
Zaczyn
Składniki;
100 ml. ciepłej wody
50 ml. ciepłego mleka
1 łyżeczka cukru
0,5 dkg suchych drożdży
Ciasto
Składniki:
1 jajko
1,5 dkg masła
30 dkg mąki pszennej
pół łyżeczki soli
Sos
Składniki:
5 dkg masła
4 ząbki czosnku
garść koperku
garść szczypiorku
Przygotowanie:
Przygotować zaczyn. Wszystkie składniki włożyć do miski, połączyć, przykryć ściereczką i zostawić w ciepłym miejscu do wyrośnięcia na około 15min. Mąkę przesiać do miski, dodać wyrośnięty zaczyn, jajko, sól, roztopione masło. Wszystko razem wyrobić aż będzie jednolite i elastyczne ciasto. Nakryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce do wyrośnięcia na 1,5 h. Wyrośnięte ciasto podzielić na 9 równych kulek, ułożyć w naczyniu żaroodpornym 17x27 wysmarowanym masłem i przykryć ściereczką, odstawić na 15 min. Piec przez 30-35 min. w piekarniku nagrzanym do 180℃. Przygotować sos. Do rondla włożyć masło i roztopić, dodać przeciśnięty przez praskę czosnek i resztę składników, całość dokładnie wymieszać. Pampuszki po upieczeniu jeszcze ciepłe polać sosem.
BULBYNEK - BABKA ZIEMNIACZANA
KGW TRADYCJA
Składniki:
2 kg ziemniaków
20 dkg wędzonego boczku
20 dkg kiełbasy
2 cebule
4 łyżki mąki pszennej
2 jajka
sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
Ziemniaki obrać, opłukać i zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Jeśli masa ziemniaczana ma za dużo soku to nadmiar można odlać. Pokroić w kostkę boczek i kiełbasę, włożyć na patelnię i razem z posiekaną cebulą smażyć aż się zarumieni. Masę ziemniaczaną doprawić solą i pieprzem wedle uznania. Dodać mąkę, jajka i podsmażony boczek, kiełbasę i cebulę razem z tłuszczem. Wszystko starannie połączyć aby powstała jednolita konsystencja. Masę przełożyć do natłuszczonej foremki keksowej. Piec w piekarniku nagrzanym do 200℃ przez około 1 godz. Babkę można podawać na zimno i na ciepło.
TORT Z WĄTRÓBKI
Maria Culic
Składniki:
Ciasto:
50 dkg wątróbki
30 dkg mąki
200 ml mleka
3 jajka
sól, pieprz do smaku
olej do smażenia
Masa do przełożenia:
300 ml majonezu
3 ząbki czosnku
2 małe cebule
2 średnie marchewki
1 jajko ugotowane na twardo do przybrania
pęczek natki pietruszki lub koperku
Przygotowanie:
Wątróbkę umyć, osuszyć i zblendować na jednolitą masę. Cebulę obrać i rozdrobnić w malakserze. Wątróbkę połączyć z cebulą, dodać mleko, całe jajka, mąkę i wszystko dokładnie wymieszać. Masę wątróbkową doprawić solą i pieprzem do smaku. Całość ma mieć konsystencję ciasta na naleśniki i odstawić aby odpoczęło.
Między czasie zetrzeć na tarce o drobnych oczkach marchewkę, pokroić bardzo drobno cebulę i podsmażyć na oleju. Ząbki czosnku obrać, przecisnąć przez wyciskarkę, natkę pietruszki lub koperku drobno posiekać i wymieszać z majonezem.
Usmażone i wystygnięte wątróbkowe naleśniki przekładać czosnkowym majonezem i podsmażoną marchewką. Układać jeden na drugim w formie tortu. Wierzch posmarować majonezem, posypać jajkiem startym na tarce o grubych oczkach i zieleniną.
Zrazy po nelsońsku
Irena Rutkowska
Składniki:
50 dkg mięsa befsztyk wołowy
5 dkg suszonych grzybów lub 25 dkg świeżych
2 cebule
50 dkg ziemniaków
1 szklanka gęstej śmietany 18%
sól, pieprz do smaku
olej do smażenia
mąka do obtoczenia
Przygotowanie:
Oczyszczone i umyte grzyby moczymy przez 2 godziny w przegotowanej wodzie, a następnie gotujemy w tej samej wodzie przez 30 minut, studzimy i kroimy w paseczki. Wywar z grzybów zachować. Wołowinę kroimy w cienkie plastry, rozbijamy tłuczkiem, przyprawiamy solą i pieprzem do smaku, oprószamy mąką. Na rozgrzanym oleju obsmażamy krótko z obu stron. Obrane i umyte ziemniaki kroimy w plastry. Cebulę obrać, drobno posiekać i wymieszać z grzybami. Do naczynia żaroodpornego przelewamy tłuszcz, na którym obsmażaliśmy zrazy, po czym układamy warstwami mięso, cebulę z grzybami oraz ziemniaki. Całość zalewamy wywarem z grzybów razem z pokrojonymi grzybkami i śmietaną. Dusimy na małym ogniu, aż mięso będzie miękkie i doprawiamy do smaku.
CHRZANÓWKA
KGW RÓŻYNA „RÓŻYNIANKI”
Składniki:
10 dkg boczku
15 dkg wędzonych żeberek
50 dkg kiełbasy
1 l wody
1 l serwatki
2-3 łyżki startego chrzanu
2-3 jajka ugotowane na twardo
1 łyżka oleju
2 ząbki czosnku
4 ziemniaki
1 łyżka śmietany 18%
1 łyżka mąki
1 pęczek natki pietruszki
1 pęczek natki kopru
3 liście laurowe
3 ziarenka ziela angielskiego
sól, pieprz do smaku
Przygotowanie:
Do garnka z wodą wkładamy umyte żeberka, liście laurowe, ziele angielskie, gotujemy wywar. Następnie dodajemy serwatkę, świeżo starty chrzan na tarce o małych oczkach i pokrojone w kostkę ziemniaki. Na rozgrzanym oleju podsmażamy pokrojoną w kostkę kiełbasę z boczkiem i wrzucamy do wywaru. Wszystko gotujemy przez kilka minut na wolnym ogniu. Zupę zabielamy mąką wymieszaną ze śmietaną, doprawiamy solą i pieprzem do smaku. Pod koniec gotowania do zupy dodajemy drobno posiekany koper, pietruszkę i przeciśnięty przez praskę czosnek.
Zupę podajemy z pokrojonym w ćwiartki lub na pół jajkiem, chipsem z boczku i koperkiem.
KARTACZE Z PIKULOWIC
KGW „SUDETY”
Składniki:
4 kg ziemniaków
2 łyżki mąki ziemniaczanej
3 cebule
50 dkg mięsa mielonego wieprzowego
2 ząbki czosnku
sól, pieprz, majeranek
Przygotowanie:
Ziemniaki obrać, opłukać następnie odważyć ok. 80 dkg i ugotować. Surowe ziemniaki zetrzeć na tarce na drobnych oczkach ( jak na placki ziemniaczane), następnie przełożyć na bawełnianą ściereczkę i nadmiar soku lekko odcisnąć do naczynia. Kiedy z naczynia oddzieli się skrobia, wodę należy zlać, a skrobię dodać do startych ziemniaków. Ugotowane ziemniaki przecisnąć przez praskę i dodać do startych ziemniaków. Do masy ziemniaczanej dodać mąkę ziemniaczaną, szczyptę soli i wyrobić na jednolite ciasto. Cebulę pokroić w drobną kostkę, zeszklić na oleju (połowę cebuli zdjąć z patelni i odłożyć) dodać mięso i całość podsmażyć z przeciśniętym przez praskę czosnkiem, doprawić solą, pieprzem, majerankiem do smaku dokładnie wymieszać i odstawić do wystygnięcia. Przygotowane ciasto podzielić na mniejsze porcje(wielkość dłoni) rozpłaszczać. Na każdy kawałek placka, w środek nakładać po 1 łyżce mięsa i zlepiać w podłużne kluski. Gotowe kartacze gotować w posolonej wodzie na wolnym ogniu ok. 20 min. Pozostałą, zeszkloną cebulę podgrzać i okraszać nią ugotowane, gorące kartacze (można też z boczkiem).