PODATKI W ROLNICTWIE WARUNKI DOTYCZĄCE SPRZEDAŻY PRZETWORÓW Z WŁASNEGO GOSPODARSTWA ROLNEGO OD 01.01.2016R.
Podstawa prawna:
ustawa z 9 kwietnia 2015r o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw ogłoszona 20 maja 2015 Dz.U. Poz.699.
Przychody ze sprzedaży przetworzonych nieprzemysłowo produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących tylko z własnej uprawy, hodowli lub chowu (mąka, wyroby piekarskie, ciastkarskie, sery, masła, wędliny, soki, dżemy itp) – będą traktowane jak przychody z innych źródeł a nie z działalności gospodarczej. Nie dotyczy to przetworów wykonanych z produktów pochodzących z działów specjalnych produkcji rolnej oraz produktów opodatkowanych podatkiem akcyzowym.
Podstawowe wymagania w tym zakresie :
- Sprzedaż dotyczy tylko przetworów z własnej produkcji rolnej.
- Nie może być dokonywana na rzecz osób prawnych, jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej oraz osób prowadzących działalność gospodarczą na rzecz tej działalności.
- Przetwarzanie produktów do sprzedaży nie może się odbywać w wersji przemysłowej oraz przy udziale osób zatrudnionych na umowę o pracę , umowę zlecenie , dzieło czy też inną o podobnym charakterze.
- Sprzedaż przetworzonych produktów będzie mogła odbywać się tylko w miejscach w których zostały wytworzone albo na targowiskach przeznaczonych do handlu z wyjątkiem sprzedaży dokonywanej w budynkach lub ich częściach.
- Prawo wyboru 2% ryczałtu ewidencjonowanego po złożeniu pisemnego oświadczenia w tym zakresie Naczelnikowi Urzędu Skarbowego.
- Obowiązek prowadzenia odrębnie dla każdego roku ewidencji sprzedaży przetworzonych produktów rolnych. Ewidencja powinna zwierać co najmniej: numer kolejnego wpisu, datę uzyskania przychodu, kwotę przychodu, przychód narastająco od początku roku. Dane w ewidencji muszę być zapisywane codziennie.
- Roczny limit sprzedaży przetworów do 150.000 Euro.
Spełnienie powyższych wymagań oznaczać będzie brak obowiązku zakładania działalności gospodarczej w zakresie powyższej sprzedaży. Działalność taka nie będzie uznawana także za działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów o podatkach i opłatach lokalnych, co wiąże się z niższym podatkiem od nieruchomości.
Autor : Sylwia Parma-Sztolc
Doradca Podatkowy nr.3912
doradca3912@gmail.com