Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

"PERŁY 2017" rozdane

Podczas Międzynarodowych Targów Wyrobów Spożywczych POLAGRA FOOD , które odbyły się w Poznaniu, w miniony weekend poznaliśmy zwycięzców prestiżowej nagrody „PERŁA 2017” . Powołana Kapituła Krajowa przyznała statuetki niektórym produktom, nominowanym w czasie finałów regionalnych XVII edycji konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów, które odbyły się w Opolu Bierkowicach.

W województwie opolskim nagrodę otrzymali:

 

w kategorii produkt:

 

  • Schab wiśniowy, którego producentem jest Pan Jerzy Wilk - produkt jest wytwarzany na Ziemi Wieluńskiej, od wielu pokoleń przez rodzinę. Swój specyficzny smak zawdzięcza dzięki odpowiedniemu peklowaniu i odpowiednio długiemu wędzeniu. Najlepiej smakuje podane na kanapkach.

  • Udziec weselny, którego producentem jest Pan Grzegorz Ptak - produkt wytwarzany jest w tradycji rodzinnej, przez ojca producenta z receptury własnej sprzed 35 lat. Udziec peklowana jest w skórze, z kością przez prawie dwa tygodnie. Po tym czasie jest wędzony, parzony oraz hartowany po czym trafia do chłodni, te wszystkie czynności sprawiają, że posiada charakterystyczny wygląd jak i smak.

  • Żniwo sadu” (ratafia), którego producentem jest Pan Witold Hreczaniuk - nalewka jest robiona w domach na słonecznych oknach, o pięknym kolorze, gęsta z nutą rumową, a owoce wspaniale nadają się do ciast bądź do herbaty. W składzie nalewki spotkamy wszystkie owoce np. poziomki, czereśnie, pigwa i pigwowiec. Jest trudna do przygotowania, ale też bogata w witaminę C.

 

w kategorii potrawa – danie:

 

  • Karp po niemodlińsku”, którego producentem jest „Restauracja na Wyspie” - potrawa z karpia ma pochodzenie śląskie. Ryby takie jak karp były przygotowywane przez cystersów. Wszystkie składniki pochodzą z naszego regionu. Karp podczas pieczenia jest otulony warzywami. Smak potrawy zawdzięczamy dzięki odpowiednio dobranym przyprawami oraz warzywami.

 

Wszystkim zwycięzcom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w kultywowaniu tradycji kulinarnych regionu.

 

Opracowanie:

Jadwiga Sadlej

referent ds. ROW

 

GALERIA ZDJĘĆ


Galeria