Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

Ogólnopolski finał konkursu Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów

Targi Samki Regionów w Poznaniu, to bez wątpienia święto osób ceniących zdrowe i tradycyjne potrawy oraz produkty. Od kilku lat goszczący na nich dostawcy

W dniach 24-26 września można było spróbować wielu regionalnych produktów od lokalnych dostawców, z wszystkich zakątków naszego kraju. W trzecim dniu targów odbył się ogólnopolski finał konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, podczas których wręczone zostały prestiżowe nagrody PERŁY 2022. Wydarzenie to poprzedzone było konkursami odbywającymi się w każdym województwie. Celem konkursu jest identyfikacja i promocja lokalnych oraz regionalnych produktów, które od lat wytwarzane są tymi samymi metodami i według tych samych receptur.

W tym roku, tą wyjątkową nagrodę zdobyło aż 9 wytwórców z województwa opolskiego:

Zakwas z buraków kiszonych – Anna Zazula

Wytwarzany w tradycyjny sposób, receptura przekazywana z pokolenia na pokolenie. Piękny bordowy kolor, bogate źródło żelaza oraz witamin. Można pić sam, bądź wykorzystać do przygotowania barszczu.

 

Chleb mleczny praszkowki – Gminna Spółdzielnia „Samopomoc Chłopska”

Chleb okrągły, dobrze wypieczony, posypany makiem. Posiada świeży aromatyczny smak i zapach, jest chrupiący i elastyczny. Wytwarzany w sposób tradycyjny, według starej tradycyjnej receptury.

 

Lody z dawnych lat – Tomasz Szypuła

Lody rzemieślnicze naturalne, z lokalnych produktów. Wytwarzane według starej receptury, bez sztucznych emulgatorów, zagęstników i aromatów.

 

Ciastka wigilijne – Cukiernia „Magosz” Maria Magosz

Ciastka kruche, maślane o złotym kolorze. Posypane cukrem i mielonymi orzechami. Ciastko o wyrazistym maślanym smaku, kruche w dotyku.

 

Marcepan Śląski – marcepan Wielkanocny – Stowarzyszenie „Odnowa Wsi Biedrzychowice” Sonia Jasik

Marcepanowe figurki o kremowej barwie i migdałowym zapachu. Masa przygotowana z ugotowanych ziemniaków.

 

Soleier – Śląskie jajka w zalewie kminkowej – Teresa Kamieniecka – Hreczaniuk

Produkty ma dwa cykle produkcji, przygotowanie zalewy i barwienia jajek. Jajka gotowane na twardo, konserwowane w zalewie kminkowej.

 

Policzki wieprzowe z ciapkapustą – KGW Zimna Wódka

Marynowane policzki duszone w sosie własnym z warzywami. Ciapkaputa przygotowana z ugotowanej kapusty kiszonej, ugotowanych ziemniaków i podsmażonego boczku.

 

Placki Kartoflane z blachy z wędzonym pstrągiem – Feldman-Restaurants

Danie regionalne, przygotowywane w każdym gospodarstwie.

 

Podczas gali wręczane były również Klucze do Spiżarni, które przyznawane są osobom szczególnie zasłużonym w procesie wsparcia kulinarnego dziedzictwa swoich regionów. Klucz do Spiżarni w województwie opolskim otrzymała Anna Bodzioch.

Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów, to coś więcej niż konkurs kulinarny. To podróż w poszukiwaniu smaków, które kiedyś były oczywiste a dziś niejednokrotnie zapomniane. Każdy region ma swoje charakterystyczne potrawy i produkty. Nie inaczej jest na Śląsku Opolskim, który jest swoistym tyglem kulturowym. Tą różnorodność smaków można było spróbować podczas gali.

Ewelina Tomechna PZDR Opole

Jadwiga Tymrakiewicz ROW


Galeria