Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

„Nowe przepisy związane ze sprzedażą własnych produktów z niewielkim podatkiem”

       W ramach cyklu szkoleń nt. Nowych przepisów związanych ze sprzedażą własnych produktów z niewielkim podatkiem czyli tzw. sprzedażą bezpośrednią odbyło się spotkanie  w dniu 25 lutego 2016 r. w Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Prudniku.

Temat sprzedaży bezpośredniej został szeroko omawiany po ukazaniu się      9 kwietnia 2015 roku zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych ustaw zwanych ustawą nowelizującą Dz.U.699   z  2015 r. Wprowadzone zostały zmiany, które  stworzyły możliwość  dla pewnej  grupy rolników legalnego prowadzenia sprzedaży własnych wyrobów.  Sprzedaż bezpośrednia przynosi korzyści producentowi rolnemu i nabywcy żywności. Wpływa znacząco na wzrost dochodów gospodarstwa,  sprzedający ma możliwość ustalania ceny produktu. Poprzez swoją działalność przyczynia się do ograniczenia bezrobocia na wsi i umożliwia istnienie niewielkiego gospodarstwa. Producent rolny kreuje własną markę przez co staje się rozpoznawalny na rynku lokalnym a potencjalny nabywca ma możliwość  bezpośredniego kontaktu  z  wytwórcą żywności i gwarancję, że zakupione produkty są najświeższe.

Zmiany, które zostały wprowadzone  od 1 stycznia 2016 roku są zachętą dla rolników, gdyż przede wszystkim doprowadzą one do zwiększenia dochodów gospodarstw domowych rolników i spowodują dodatkowe wpływy do budżetu państwa z tytułu podatków.

Wstępują dwie formy opodatkowania przychodów ze sprzedaży przetworzonych produktów rolnych . Pierwszą i podstawową formą opodatkowania jest podatek dochodowy na zasadach ogólnych według skali podatkowej. W tym przypadku rolnik po odliczeniu kosztów od uzyskanego przychodu otrzymuje dochód  i wylicza podatek dochodowy według skali 18% lub 32% , gdy przekroczy 85525 zł dochodu. Drugą formą opodatkowania jest ryczałt ewidencjonowany, którego stawka wynosi 2% od całego przychodu bez pomniejszenia o koszty uzyskania przychodu.

Szczegółowe informacje można uzyskać również korzystając ze strony internetowej www.teras-wies.pl w zakładce przepisy prawne.

 W szkoleniu wzięli udział rolnicy oraz organizacje kobiece z terenu powiatu prudnickiego i nyskiego.

Autor: Monika Kozaczek