Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

IV Wojewódzki Konkurs na Potrawę Kresową w Kruszynie.

20 października 2019 r. w Kruszynie odbył się finał IV Wojewódzkiego Konkursu na Potrawę Kresową. Jednym z ważniejszych celów konkursu było promowanie, zapobieganie oraz przekazanie młodym pokoleniom tradycji kuchni kresowej. W trakcie spotkania zostało upamiętnione 15- lecie obecności województwa opolskiego w Unii Europejskiej. Ponadto partner konkursu, sołtys Kruszyny Anna Drozd wraz z radą sołecką i mieszkańcami zadbali o to aby każdy przybyły na imprezę czuł się jak najlepiej. Przygotowano do degustacji potrawy nawiązujące do Kresów. W części artystycznej odbyły się koncerty muzyczne: zespołu Kresowianki ze Skarbimierza, dzieci z Przedszkola Poziomka, schola „Kruszynki” z Kruszy, zespół „Bożenki” z Lubszy oraz zespół Fermata. Wszyscy włączali się do wspólnego śpiewania i zabawy.

Jurorzy mieli trudny orzech do zgryzienia, gdyż jak zgodnie podkreślali poziom był bardzo wysoki, a przygotowane potrawy były perfekcyjnie. Uczestniczące w konkursie Panie przybyły z całego województwa. Do konkursu zgłoszonych zostało 26 potraw w podziale na 3 kategorie.

Laureaci:

Potrawa mięsna:

I miejsce: Maria Michalska za zapiekankę wątróbkową z kaszą gryczaną

II miejsce:  Wanda Skóra za kaczkę z jabłkami

III miejsce:  Elżbieta Piekarczyk za gołąbki z niespodzianką

Wyróżnienie

  • KGW w Michałowie za kutyki
  • Anna Wiland za gołąbki z kiszonej główki kapusty

Potrawy bezmięsne:

I miejsce: KGW Chróścina za pymchy gryczane z twarogiem i sosem z lebiody

II miejsce: Grażyna Bryś za pyszki

III miejsce: Janina Hołówka za placuszki z mamałygi

Wyróżnienie:

  • Danuta Pyrda za zupę dyniową

 

Desery:

I miejsce: KGW w Sieroniowicach za ciasto Wileńskie z bakaliami

 

Nagrodę społecznego jury „GRAND PRIX” przyznano Stanisławie Baczy za soliankę. 

Organizatorem konkursu było Opolskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne „Teraz Wieś” w Łosiowie wraz z Opolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.

Partnerzy: Gmina Skarbimierz, Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu, Sołtys i Rada Sołecka w Kruszynie oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa Oddział Terenowy w Opolu

Patronat Honorowy nad Konkursem sprawował Andrzej Pulit Wójt Gminy Skarbimierz.

Darczyńcy: Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego, Starostwo Powiatowe w Brzegu, Urząd Gminy Skarbimierz, Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Nadleśnictwo Brzeg, Bank Spółdzielczy Grodków – Łosiów Oddział w Łosiowie, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Oleśnie,  Bank Spółdzielczy w Oławie, OKPOL Skarbimierz, „Chemia Bomar”, Mitsui High –tec, Petrogum.

Wszystkim zaangażowanym w organizację tak wspaniałej imprezy kultywującej Kresy serdecznie dziękujemy. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Zadanie zostało dofinansowane ze środków Samorządu Województwa Opolskiego

 

GALERIA


Galeria