Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

II Wojewódzki Konkurs na Potrawe Kresową rozstrzygnięty

Kresowe potrawy, kresowe melodie – II Wojewódzki Konkurs na Potrawę Kresową  w Kruszynie rozstrzygnięty.

          22 października 2017r. w hali sportowej w Kruszynie  w Gminie Skarbimierz odbył się II Wojewódzki Konkurs na Potrawę Kresową. W konkursie jurorzy rozstrzygali, które z 22 wystawianych w trzech kategoriach potraw były najsmaczniejsze. Rywalizowano w kategoriach  potraw mięsnych, bezmięsnych i deserów. Wszystkie wyglądały przepięknie i czule oddziaływały na podniebienia uczestników imprezy w Kruszynie. Jurorzy jak sami podkreślali mięli bardzo trudne zadanie, bowiem wszystko było bardzo pyszne. Ci wszyscy, którzy przybyli wczesnym popołudniem do Kruszyny mieli możliwość spróbować także specjałów tradycyjnej kuchni kresowej nie podlegających ocenie jury. Pani sołtys Kruszyny Anna Drozd wraz z Radą sołecką wsi oraz Paniami - specjalistkami kuchni wszelakich przygotowały ponad 1000 sztuk kresowych pierogów o różnych smakach, pyszny lwowski bigos i inne specjały, a Panie ze Stowarzyszenia „Wilijki” ze Żłobizny specjalny kulinarny kącik  kresowy z pysznym smalcem, cebulką, ogórkami i podobnymi specjałami. Na wszystkich czekał też kresowy barszczyk, gorące i chłodne napoje. Około 300 przybyłych na konkurs osób miało zatem w czym wybierać wśród kresowych pyszności. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali z rąk Marszałka Antoniego Konopki i Wójta Andrzeja Pulita, Dyrektora Jarosława Nosala z OODR Łosiów oraz partnerów  dyplomy i nagrody rzeczowe, a zdobywcy 1 miejsc w poszczególnych kategoriach także piękne okolicznościowe statuetki.

Laureaci w kategorii:

  • potrawy mięsne:

I m-ce Janina Hołówka - Flaki po Wołyńsku

Wyróżnienie: Teresa Ciesiołkiewicz - Zupa Kosiarza

                         Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów Sami dla Siebie - Hreczniaki Kresowe

  • potrawy bezmięsne

I m-ce Stowarzyszenie "Tarnowiec Wczoraj, Dzisiaj i Jutro" - Kotyki

Wyróżnienie: Wanda Skóra - Śledzie w śmietanie

                        Sołectwo Chróścina -Gołąbki ziemniaczane z sosem grzybowym

  • desery

I m-ce Maria Sawicka - Rogaliki drożdżowe z fasolą i makiem

Wyróżnienie: Regina Uchańska - Ciastka Kresowianki

 Na wszystkich czekały też przeżycia artystyczne. Na scenie wystąpił zespół „Kresowianki” ze Skarbimierza – Osiedla, zespół wokalny kabaretu „Re-aktywacja” ze Związku Emerytów i Rencistów z Brzegu, Kapela Lwowska Janka Sowy  i „Bożenki” z Lubszy oraz Zespół „Zbrucz” z Tarnopola. Było wspólne śpiewanie, a nogi same chciały do tańca.

Organizatorem imprezy była Gminna Biblioteka Publiczna w Skarbimierzu  z Opolskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Łosiowie oraz Opolskim Towarzystwem Społeczno - Kulturalnym  „Teraz Wieś” z Łosiowa i sołtysem Anną Drozd i Radą Sołecką Kruszyny. Patronat honorowy nad konkursem objął Andrzej Buła - Marszałek Województwa Opolskiego i Andrzej Pulit – Wójt Gminy Skarbimierz. Organizatorzy dziękują partnerom konkursu: Gminie Skarbimierz, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Opolskiego, Stowarzyszeniu Brzesko Oławska Wieś Historyczna, Gminie Lubsza, Gminie Lewin Brzeski, Starostwu Powiatowemu Brzeg, Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa – Oddział Terenowy w Opolu, Muzeum Wsi Opolskiej, Hurtowni MH Materiały Budowlane w Brzegu, Opolskiemu Związkowi Rolników i Organizacji Społecznych, Bankowi Spółdzielczemu Grodków- Łosiów, Stowarzyszeniu LGD Stobrawski Zielony Szlak, Nadleśnictwu Brzeg, Mleczarni Turek Sp. z o.o. w Głubczycach i Zakładom Cukierniczym Mieszko S.A. Dziękujemy także partnerom medialnym TVP Opole, TV Skarbimierz, Radiu Park, Radiu Doxa i „Gazecie Brzeskiej”. Dziękujemy pracownikom OODR Łosiów i GBP Skarbimierz za sprawną organizacje imprezy.

 Do zobaczenia za rok.

  Andrzej Sowa

 

Galeria


Galeria