Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

ENOTURYSTYKA WOJEWÓDZTWA OPOLSKIEGO

 

ENOturystyka w Opolskim szlakiem winnych wzgórz to projekt organizowany przez Fundację na Rzecz Partnerstwa Events Partner ze środków Samorządu Województwa Opolskiego. Podczas trwania projektu od czerwca do września zorganizowano dla około 90 osób,  cykl 3 spotkań turystycznych promujących walory winnej turystyki (enoturystyki) w powiecie nyskim, oleskim i strzeleckim - będącej  sposobem na ukazanie  potencjału turystycznego regionu. Zwiedzanie  obejmowało parcele :

  • Winnicy Hople w Paczkowie 
  • Pałacowej Winnicy Godyla w Pawłowicach 
  • Winnicy Rodzinnej Ćwieląg-Olszewski w Balcarzowicach

W Europie i na świecie od lat można zauważyć rozwój turystyki tematycznej. Enoturystyka to  wycieczki  do winnic i miejsc związanych z szeroko pojętą kulturą produkcji wina i uprawy winorośli. Województwo Opolskie znajduje się w zaszczytnym gronie producentów i upraw.  Trzygodzinna  wycieczka,  była podzielona na trzy etapy: spacer po winnicy, zwiedzanie winiarni, warsztat o uprawie winorośli w rodzimych warunkach wraz z  poczęstunkiem.  Jednym z przysmaków były sery zagrodowe. Ser i wino to idealny duet, można je łączyć na różne sposoby, a ich połączenie to prawdziwa uczta dla zmysłów. Podczas wyjazdów zwiedzający mieli okazję przekonać się, że wina opolskie nie odbiegają jakością od tych z bardziej znanych regionów winiarskich i potrafią zaskoczyć swoim stylem. Projekt miał na celu  utrwalenie i zachęcanie do propagowania idei winnej turystyki w województwie opolskim.

Promocja regionu i enoturystyki jako aktywnej i alternatywnej formy spędzania wolnego czasu to niezwykłą szansa na odkrycie nowych destynacji nie tylko wśród mieszkańców województwa ale również turystów z innych regionów.  Enoturystyka dostarcza każdemu wielu wrażeń - zaspokaja nie tylko zmysł smaku, pozwala na kontakt z naturą i malownicze widokami, pozwala na poznanie pobliskich walorów przyrodniczych.  Uczestnicy zwiększyli swoją wiedzę z zakresu enologii, uprawy winorośli, oraz produkcji win w regionie jako dziedzictwa kulinarnego o długiej tradycji. Promocja terytorialna projektu rozwija   aktywność turystyczną (np. weekendowa). Poprzez spotkania i przybliżenie tematyki enoturystyki oraz enologii  nastąpił wzrost zainteresowania winiarstwem, sadzeniem winorośli na użytek własny i komercyjny. Dzisiaj w dobie promowania zdrowej żywności uprawa własnej winorośli oraz produktów z naszych rodzimych winnic powinno być stale obecne na rynku krajowy i być alternatywą dla importu. Rozpowszechnianie wiedzy o produktach regionalnych przyczynia  się do wzbogacenia oferty turystycznej regionu, że możemy być dla wielu interesującym celem i przystankiem, oferując ciekawą formę wypoczynku, jak i produkt regionalny, którym jest wino opolskie wysokiej jakości.

Pracownicy działu ROW Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w  Łosiowie uczestniczyli w w/w projekcie, odwiedzili również 9 winnic zarejestrowanych w KOWR i planują dalszą   promocję zarówno winnic jak i enoturystyki w woj. opolskim.  

 

   Katarzyna Kubara -  Fundacja na Rzecz Partnerstwa Events Partner

   Anna Borkowska -  Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie


Galeria