Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

Dożynki Wojewódzkie – Namysłów 2017 r.

W niedziele 3 września 2017r w Namysłowie odbyły się Dożynki Wojewódzkie. Gościliśmy w Namysłowie gości z całego województwa opolskiego. Uroczystości jak to bywa zazwyczaj rozpoczęła msza św. Dziękczynna koncelebrowana przez ordynariusza Diecezji Opolskiej – Biskupa Andrzeja Czaję , Biskupa pomocniczego Diecezji Dolnośląskiej Andrzeja Siezieniewskiego , duszpasterza rolników ks. Huberta Janowskiego oraz Proboszcza Parafii św. Franciszka z Asyżu i św. Piotra z Alkantary Bartosza Bartczyszyna.

Po mszy św. na placu przed kościołem uformował się przepiękny korowód dożynkowy na czele którego jechali / na udekorowanej bryczce zaprzężonej w dwa piękne konie/ Starostowie Dożynek : Anna Paczkowska ze Smarchowic Wielkich i Jacek Armata z Kowalowic. W korowodzie na namysłowskie błonia / teren wzdłuż rzeki Widawy przepływającej przez miasto Namysłów/ podążały delegacje miejscowości/ w większości w strojach ludowych z własnego terenu/ wraz z pięknymi koronami dożynkowymi i nazwami miejscowości w których zostały wykonane/. Korony dożynkowe były dużych rozmiarów i piękne / w swoich gminach na dożynkach gminnych zajmowały pierwsze miejsca w gminnych konkursach koron dożynkowych/.

Wszyscy goście dożynkowi na namysłowskich błoniach zostali powitani przez gospodarzy tegorocznych dożynek : Marszałka woj. opolskiego – Andrzeja Bułę i Burmistrza Namysłowa Juliana Kruszyńskiego. Gospodarze dożynek po otrzymaniu chleba dożynkowego od starostów podzielili go między dożynkowych gości i życzyli im i sobie ,aby nigdy nie zabrakło go na polskim stole. Życzenia rolnikom złożyła również Wicewojewoda Violetta Porowska i Prezes Opolskiej Izby Rolniczej Herbert Czaja.

Wśród wielu znakomitych zaproszonych gości byli : Dyrektor Opolskiego Ośrodka Rolniczego w Łosiowie Jarosław Nosal wraz z Wicedyrektor Teresa Barańską , Prezes Wojewódzkiego Związku Rolników i Organizacji Społecznych Danuta Bajak , wójtowie ,burmistrzowie z terenu naszego województwa ,szefowie wielu firm instytucji pracujących na rzecz rolnictwa oraz sponsorzy tej imprezy.

Korony dożynkowe wraz pracami plastycznymi kłosowo- ziarnkowymi / w liczbie 27 koron i 2 prace / zostały zaprezentowane przed główną sceną ,a następnie ustawione na postumentach specjalnie przygotowanych do ich prezentacji dla publiczności. Korony dożynkowe oceniała Komisja Konkursowa w 6-cio osobowym składzie pod przewodnictwem pani etnograf prof. Teresy Smolińskiej. Jury miało trudny wybór bo wszystkie korony były piękne ale po burzliwych obradach zdecydowało iż : I miejsce w kategorii koron dożynkowych otrzymała miejscowość Gogolin-Karłubiec , II miejsce Roszkowice gmina Niemodlin, III miejsce Grocholub z Gminy Walce ,wyróżnienia otrzymały: Puszyna z gminy Korfantów, Ucieszków z gminy Pawłowiczki, Sławice – z miasta Opole, Kórnica gminy Krapkowice, Chróścina z gminy Lewin Brzeski oraz Dąbrowa z gminy Świerczów.

Pozostałe korony zostały również uhonorowane nagrodami pieniężnymi za udział :Łącznik, Żelazna, Kolejka, Tarnów Grodkowski , Smarchowice Wielkie, Trzebinia, Brynica , Wierzbięcice, Trzeboszowice, Fałkowie, Popielów, Strojec,Łazy, Łukowice Brzeskie, Ligota Tułowicka,Rrzędów,Olszowa. W kategorii plac plastycznych ziarnkowych I miejsce zajęła praca z miejscowości Odrowąż.

Podczas gali zostały wręczone honorowe odznaki „Za zasługi dla województwa Opolskiego”. Otrzymali je: Maria Teodorczyk- wieloletnia nauczycielka, samorządowiec i społecznik , Tadeusz Kwiecień – pasjonat historii , współzałożyciel grupy rekonstrukcji historycznych ”Oka” oraz Jadwiga Kawecka – muzealnik i działaczka społeczna.

Zostały również wręczone odznaki „ Zasłużony dla rolnictwa” , które otrzymali: Władysław Sokołowski , Ryszard Wołczański, Edmund Podeszwa i Tadeusz Wereszczyński.

Dożynki Wojewódzkie miały piękna oprawę ; zarówno drogi dojazdowe do Namysłowa jak i namysłowskie błonia opatrzone zostały ciekawymi dekoracjami ze słomy / z bali prasowanej słomy/; wiatrak , zaprzęg z końmi , zające oraz liczne kukły ze słomy przedstawiające scenki rodzajowe z życia rolnika. Miejscowości Jastrzębie i Smarchowice Małe serwowały smakołyki domowego wyrobu : pierogi z różnymi nadzieniami i smakowite ciasta.

Na dożynkach swoje stoiska z materiałami reklamowymi i gadżetami miał Urząd Marszałkowski, OODR Łosiów , Odział Terenowy ARiMR, Bank Spółdzielczy Namysłów i Placówka KRUS .

Dożynki miały bogatą oprawę artystyczną . Wystąpiły zespoły ludowe z terenu naszego powiatu m.in. Zespół Retrospekcja , Zespół taneczny „ Dąbrówecki”. Zaszczycili nas również goście z Ukrainy- Nazar Sawko z zespołem a także Jerzy Kryszak z recitalem kabaretowym ,a na koniec imprezy wystąpiła gwiazda wieczoru – Doda z zespołem Virgin.

Dożynkowe święto zakończył pokaz sztucznych ogni i zabawa taneczna do późnych godzin nocnych.

 

Stefania Ciura –PZDR Namysłów

 

Galeria


Galeria