Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

BITWA REGIONÓW 2021

 

„Bitwa Regionów” to konkurs kulinarny dla kół gospodyń wiejskich, którego celem jest promowanie regionalnych potraw, a także bogactwa i różnorodności lokalnych tradycji kulinarnych. Organizatorem "Bitwy Regionów" jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, a patronat nad konkursem sprawuje minister rolnictwa.

 W tym roku gospodynie miały utrudnione zadanie. Musiały nie tylko przygotować konkursowe danie, ale także krótki film, który je prezentował.

Do tegorocznej, VI edycji konkursu kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich zgłosiło się 618 zespołów w całym kraju. Na Opolszczyźnie w konkursowe szranki stanęło w tym roku ponad 21 kół gospodyń wiejskich, co stanowi aż 18 procent wszystkich zarejestrowanych kół. 

 

Finał etapu wojewódzkiego odbył się  22 lipca 2021 r. w siedzibie Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa Oddziału Terenowego w Opolu. 

Obrady jury były prowadzone w składzie, przewodniczący komisji konkursowej: Waldemar Janeczek Dyrektor OT KOWR w Opolu oraz członkowie: Wojciech Komarzyński - Dyrektor OR ARiMR w Opolu, Lech Piotr Waloszczyk - Dyrektor OR KRUS w Opolu, Tomasz Musielak - Zastępca Dyrektora OODR w Łosiowie oraz kucharze, mistrzowie carvingu, wielokrotni medaliści, reprezentanci Polski w Międzynarodowej Olimpiadzie Kulinarnej IKE 2020 w Stuttgarcie w osobach : Łukasz Szewczyk, Piotr Wasik, Daniel Bewko oraz przedstawiciele OT KOWR w Opolu Małgorzata Bialik i  Katarzyna Pasternak 

Po długich i burzliwych dyskusjach zwyciężyły „Zapiekane hajduckie gołąbki z nadzieniem z surowych ziemniaków oraz kaszą gryczaną okraszone sosem grzybowym” przygotowane przez gospodynie z Hajduk Nyskich ( powiat nyski ).

Druga nagroda przypadła dla Koła Gospodyń Wiejskich „ Babeczki z rodzynkami ” w Kowalach ( powiat oleski ) za „ Galantynę z kurczaka”, natomiast trzecia dla Koła Gospodyń Wiejskich w Strojcu ( powiat oleski ) za „ Polewkę z kwaśnego mleka”.

Trzeba przyznać, że komisja miała trudne zadanie gdyż kuchnia województwa opolskiego to nie tylko śląska, ale także kuchnia kresowa i ziemi wieluńskiej, czego dowodem są dwie potrawy na podium właśnie z tego regionu. 

Finał Bitwy Regionów odbędzie się  4 września w Częstochowie, podczas Krajowej Wystawy Rolniczej oraz Dożynek Jasnogórskich. Zaprezentuje się tam 16 zwycięskich zespołów KGW, w tym  Koło Gospodyń Wiejskich w Hajdukach Nyskich.  

 

Opracowanie: tekst: Joanna Podgórska-Wiercińska

zdjęcia: KGW w Hajdukach Nyskich

  KGW „ Babeczki z Rodzynkami ” w Kowalach

  KGW w Strojcu


Galeria

Pliki do pobrania

Nazwa Wielkość Pobierz
2.jpg 877.74 KB
3.jpg 759.4 KB
4.jpg 478.21 KB
6.jpg 104.13 KB
7.jpg 753.56 KB
8.jpg 664.51 KB
10.jpg 207.09 KB
11.jpeg 910.66 KB
11.jpg 923.42 KB
12.jpg 592.99 KB