Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

Babskim combrem w Kujakowicach

Babskim combrem określano kobiece zabawy, najczęściej w karnawale, bywa również, że organizuje się takie uroczystości w ramach wieczorów panieńskich itp. Zwyczaj ten prawdopodobnie przywędrował do nas z Niemiec gdzie wciąż jest praktykowany, a wygląda on tak że w ostatki zamężne kobiety przebrane w różne stroje rozbiegają się po ulicach z nożyczkami, którymi następnie obcinają mężczyznom krawaty.

Na Śląsku, babski comber popularny był już w średniowieczu. Tak więc widać jak długa jest jego tradycja. Zwykle odbywał się w tłusty czwartek. Pierwej comber był niezwykle huczną zabawą zamężnych kobiet, umawiały się one w określonym miejscu i w określonym czasie. Na spotkania niewiasty stawiały się cudacznie ubrane i wymalowane. Na Śląsku przebierały się w rozmaite stroje, zakładały maski, a potem stawały do konkursów na najdowcipniejsze i najzabawniejsze przebranie. Niekiedy zabierały ze sobą miotły, kosy, misy – jednym słowem wszystko, za pomocą czego mogły wzniecać hałas i co mogło przydać się w czasie zabawy.

Zwyczaj ten przetrwał do dziś, może w nieco zmienionej formie, ale tak to już bywa, że nawet tradycja ulega modyfikacjom na potrzeby współczesnego świata. Na współczesnych babskich combrach kobiety nie tylko śpiewają i plotkują, ale przede wszystkim doskonale się bawią. Kobietom do tańca przygrywa orkiestra. Co chwilę odbywają się przeróżne konkursy, konkurencje sportowe, sprawnościowe, związane z obowiązkami wykonywanymi w gospodarstwie domowym, konkursy na najzabawniejsze przebranie, maskę oraz rozmaite prezentacje artystyczne. Towarzyszą im gromkie śmiechy, liczne toasty i okrzyki na cześć wszystkich bab.

Koło Gospodyń Wiejskich z Kujakowic podąża za tradycją BABSKIEGO COMBRA! 19.02.2020 Panie zorganizowały tego typu imprezę w swojej Sali. Tematem przewodnim zabawy były lata 60-te. Każda z uczestniczek przebrała się w inny, oryginalny i niecodzienne kostium. A szalone zabawy, salwy śmiechu, plotki, żarty – głównie z panów, konkursy oraz fantastyczna atmosfera trwały do samego rana …

Opracowanie:

Patrycja Kubas

PZDR Kluczbork


Galeria