Teraz wieś Agroturystyka województwa
opolskiego

Aktualności

„Aktywizacja mieszkańców obszarów wiejskich - kromka chleba”

Spotkanie zostało zorganizowane 09.11.2022 w miejscowości Biała dla liderów wsi i przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich. Organizatorem spotkania była Monika Kozaczek - Kierownik Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Prudniku.

Podczas jednego ze spotkań okazjonalnych u Pani Teresy Kamienieckiej-Hreczaniuk narodził się pomysł zorganizowania szkolenia o historii chleba. I tak o kromce chleba, którą dawniej i po dzień dzisiejszy smarujemy smalcem z dodatkami szeroko opowiadała Pani Teresa. Podczas spotkania uczestnicy mogli również podzielić się swoimi tradycjami z rodzinnych domów oraz wymieniali się przepisami na wypiek chleba tradycyjnego z dodatkami. Na zakończenie odbyła się degustacja chleba wypieczonego przez same uczestniczki z zastosowaniem różnych składników i starodawnych przepisów. Od tradycyjnego chleba po dodatki typu śliwka można było skosztować i posmarować kromkę chleba smalcem specjalnie przygotowanym przez Panią Teresę Kmieniecką-Hreczaniuk czy powideł jej receptury. Do popicia można było skosztować zakwasu z buraków również Pani Teresy. Wspaniały pasztet Pani Gabrieli Neugebauer czy chleb od Pani Grażyny Wolder znikały ze stołu w mgnieniu oka.

W spotkaniu uczestniczyła również Kierownik Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich Pani Renata Wojas, która również swoim wystąpieniem przybliżyła tematykę związaną z rejestracją Kół Gospodyń Wiejskich oraz kwestiami związanymi z nowymi zapisami prawa dotyczącymi sanepidu.

Korzystając z okazji, że spotkanie zostało zorganizowane w budynku byłego Kościoła Ewangelickiego w Białej uczestnicy mieli również okazję zwiedzić Izbę Regionalną, która mieści się na 2 piętrze tego obiektu.

Dodatkową atrakcją tego spotkania była wycieczka dla uczestników na nowo wyremontowaną Wieżę Kijów (Baszta). Historię tej Wieży w profesjonalny i ciekawy sposób przybliżył Pan Patryk Bania - Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Białej. Podczas tzw. przystanków na szczyt wieży Pan Patryk opowiadał historie, które dodatkowo motywowały do wyjścia na szczyt wieży, gdzie po dotarciu wszyscy mogli podziwiać widoki na miasto, pola i pobliskie miejscowości Białej.

W spotkaniu wzięły udział przedstawicielki i liderzy KGW miejscowości: Radostynia, Pogórze, Nowy Browiniec, Chrzelice oraz Pani Teresa Kmieniecka-Hreczaniuk z Gostomii.  Serdecznie dziękuję za przybycie i zaangażowanie.

- Monika Kozaczek.


Galeria