28. Międzynarodowy Konkurs Plastyki Obrzędowej
19 września w Gminnym Ośrodku Kultury Sportu i Rekreacji w Rudnikach odbył się po raz 28 Międzynarodowy Konkurs Plastyki Obrzędowej. Przedmiotem konkursu jest wykonanie prac plastycznych związanych z obrzędowością i kultywowanymi zwyczajami ludowymi w cyklu rocznym. Głównymi celami tego wyjątkowego w skali nie tylko województwa ale również kraju przedsięwzięcia są : promowanie twórczości artystów ludowych, upowszechnianie tradycji oraz rozbudzanie zainteresowania sztuką ludową wśród dzieci i młodzieży.
W tegorocznej edycji konkursu udział wzięło 143 uczestników z 169 pracami reprezentujących 6 województw: opolskie, śląskie, łódzkie, wielkopolskie oraz lubelskie. Z regulaminem dokonano oceny prac w czternastu regulaminowych kategoriach z podziałem na dorosłych twórców i dzieci:
- Zdobienie jaj wielkanocnych: Metoda rytownicza, Metoda batikowa, Inne techniki zdobienia
-Palmy Wielkanocne
-Koszyczki Wielkanocne
-Wieńce Dożynkowe: Tradycyjne korony żniwne, Inne formy artystyczne
-Szopki Bożonarodzeniowe
-Tradycyjne ozdoby choinkowe
-Maski, Przebrania kolędnicze, Gwiazdy kolędnicze
-Kukły” MARZANNY”
-Pieczywo obrzędowe i tradycyjne wypieki świąteczne
-Tradycyjne ozdoby bibułowe i papierowe: Kwiaty z bibuły i papieru, girlandy, wieńce, Pająki, wycinanki i inne ozdoby nawiązujące do lokalnych tradycji zdobnictwa
Miłą niespodzianką dla uczestników a najbardziej dla pani Janiny Pawlaczyk, emerytowanej dyrektorki Gminnego Ośrodka Kultury Sportu i Rekreacji w Rudnikach, było wręczenie jej Odznaki Honorowej „Zasłużony dla kultury polskiej” przyznaną przez wiceprezesa Rady Ministrów, ministra kultury i dziedzictwa narodowego, Piotra Glińskiego.
Opracowanie: Joanna Podgórska-Wiercińska PZDR Olesno